има ли нешто подобро од дома месени переци? јас мислам дека има: дома месени переци полнети со банана и чоколадо. а и син ми мартин се согласува.

рецептот е од овде.

scroll down for the recipe in english

pereci so banana i cokolado-13

тесто:

1 ¼ шоља топла вода

½ шоља шеќер

4 лажички сув квасец

4 ½ шољи брашно

¼ лажиче сол

1 лажица масло

4 лажици путер, стопен (за премачкување)

 

фил:

1 – 2 банани

чоколадо

 

за варење на переците:

½ шоља сода бикарбона

4 шољи вода

pereci so banana i cokolado-5

помешајте ги топлата вода, квасецот и една лажичка шеќер и оставете ги да стојат десетина минути.

помешајте 3 ½ шољи брашно со шеќерот и солта. додајте ги маслото и квасецот и измешајте ги со миксер или дрвена лажица додека не се спојат во тесто. месете го тестото рачно или со миксер со додатоци за тесто околу 5 минути. додавајте ја постепено останатата шоља брашно додека месите. ако тестото изгледа многу суво додајте 1 – 2 лажици вода.

формирајте топка од тестото, премачкајте ја со масло и оставете ја во голема здела покриена со пластична фолија да стои околу 1 час да нарасне дупло.

загрејте ја рерната на 225°C и ставете тавче со вода на дното.

поделете го тестото на 12 еднакви парчиња. растегнете го секое во врвка долга околу 25 cm и дебела околу 12 mm, а потоа исукајте ги врвките во правоаглници од 25 x 3 cm.

наредете парчиња банана и чоколадо по должината на тестото. внимавајте да не ставите премногу, па тестото да не може да се затвори. исто така, немојте да ги сечете бананата и чоколадото во многу долги парчиња, затоа што ќе биде тешко тестото за се завитка во перек.

префрлете ја едната страна од тестото врз филот и спојте ја со другата страна. замотајте го тестото во форма на перек.

кога ќе ги оформите сите переци загрејте ја водата измешана со содата бикарбона, да зоврие. потопувајте ги переците во неа по 10 – 15 секунди, еден по еден или по два, да не се буткаат во тенџерето. извадени од водата редете ги во тавче обложено со хартија за печење и премачкајте ги со стопен путер.

печете ги переците на средната решетка околу 8 минути или додека не се заруменат убаво.

послужете ги топли.

јас еднаш пробав да го замрзнам тестото, ама переците направени со одмрзнатото тесто не беа толку меки како другите.

pereci so banana i cokolado

is there anything better than homemade pretzels? i think there is: homemade pretzels filled with banana and chocolate. these are delicious. my son martin agrees.

the recipe is from here.

dough:

1 ¼ cup warm water

½ cup white sugar

4 teaspoons active dry yeast

4 ½ cups all purpose flour

¼ teaspoon salt

1 tablespoon vegetable oil

4 tablespoon butter, melted (for brushing)

 

filling:

1 – 2 bananas

chocolate

 

boiling solution:

½ cup baking soda

4 cups water

combine warm water, 1 teaspoon of white sugar and yeast and let stand for 10 minutes.

mix 3 ½ cups flour with the sugar and salt. add vegetable oil and yeast mixture and just mix until moistened. knead by hand or with a mixer with dough hook for 5 minutes. add in the remaining cup of flour while kneading. you can add up to 2 tablespoons of water if dough looks dry.

oil the dough and place in a large bowl, covered with plastic wrap. let it rise till doubled in size, about an hour.

pereci so banana i cokolado-3

preheat oven to 225°C and put a pan with water at the bottom.

divide the dough into 12 equal pieces. roll each piece into a rope, roughly 12 mm thick and 25 cm long, then press the rope in a rectangle 25 x 3 cm.

arrange sticks of banana and chocolate along the rectangle, careful not to put too much so the dough is difficult to close. also, don’t cut the banana and chocolate in long sticks because it will be impossible to twist the pretzels.

pull and fold one side of the rectangle over the filling and seal the edge tightly. shaping the stuffed rope into a pretzel.

when all pretzels are shaped, mix the water with baking soda and bring to boil. dip the pretzels into the boiling solution for 10-15 seconds one or two at a time, don’t crowd the pot. place on baking sheet lined with parchment paper and brush with melted butter.

bake the pretzels on the middle rack for 8 minutes, or until golden brown. serve warm.

once i tried to freeze the pretzel dough, but those pretzels weren’t as soft as the others.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сладолед со суви сливи и желе од вино / Prune and wine jelly ice cream
next post: Сирења / Cheese platter

2 Comments

  1. Ovo mora da je fenomenalno!

  2. daaaa, ima rabota, ama se isplati, mnogu se vkusni. probav da napravam i pereci polneti so jabolko i cimet, ama banana-chokolado e mnogu podobra kombinacija.

Leave a Reply