All posts in “цимет”

Сенф, хариса и распукани колачи / Homemade mustard, harissa and crinkle cookies

остана уште многу малку време до доаѓањето на новата година, само неколку денови, но доволно да ги подготвите последните домашно-зготвени подароци. ви предлагаме сами да направите сенф, со јак вкус, хариса, за љубителите на луто и чоколадни распукани колачи, кои ќе бидат добредојдени и од децата и од возрасните. а за повеќе идеи разгледајте ги нашите претходни домашно-зготвени новогодишни подароци.

Continue Reading…

Колачи со ѓумбир / Ginger cookies

во овие колачи има четири различни типови ѓумбир: изрендан свеж, мелен сув, ушеќерен и сируп од ѓумбир, ама сепак тој не е пренагласен. колачиве се ем доволно ѓумбирести, ем слатки.

Continue Reading…

Вегански сладолед / Vegan ice cream

според мене, најдобар сладолед е овој со кој пораснав, ванила или чоколадо, совршена основа за додавање вкусови. ама сакав да пробам некој без млеко и јајца и еве, начекав еден топол викенд (минатиот) и го направив овој сладолед од индиски ореви, кокосово млеко, црн чај и зачини. ако сте пиеле црн чај со млеко и зачини, знаете што можете да очекувате. сладоледов има баш таков вкус.

Continue Reading…

Пилешко виндалу и наан лепчиња / Chicken vindaloo with naan

времево можеби е претопло за готвење и јадење вака луто и зачинето јадење, ама кога ќе ми се пријаде нешто индиско, тешко дека било што ќе ме расколеба, па ни топлото време.

Continue Reading…

Интегрален ориз со зеленчук и сирење халуми / Brown rice with vegetables and haloumi cheese

минатиот викенд имавме на гости една другарка од битола, елена, која остана неколку дена. во саботата елена ни направи многу убав ручек: интегрален ориз со многу зеленчуци, сирење халуми “на скара” и за десерт – интегрален ориз со урми. сé беше многу вкусно, особено додатокот од рендана кора од лимон, кој го направи оризот многу свеж.

Continue Reading…

Мафини со цреши / Cherry muffins

мислам дека нема многу што да се објаснува тука, меки ровки мафини полнети со цреши и посипани со шеќер и ореви. син ми мартин изјави дека овие се неговите втори омилени мафини (први се брауни мафините).

Continue Reading…

Гранола / Granola

за гранола веќе имаме зборувано, ама мислам дека не е на одмет да се спомне пак. во последно време често ја правам, во разни варијанти и комбинации, па еве една од нив, многу вкусна ако ја потопите во кефир или јогурт. можете да ѝ додадете сецкано јаболко, банана, крушка, или малку џем или некое слатко.

Continue Reading…

Сладолед од јаболкa / Apple ice cream

еве уште еден интересен вкус на сладолед. не толку необичен како сладоледите од анасон и ѓумбир, ама секако вкусен. сладолед со вкус на печени јаболкa.

Continue Reading…

Чипс од јаболка / Apple crisps

2 големи јаболка, 2 тури на печење во најголемиот плех од рерната, по саат-саат и пол на 100°C, и добивате вкусен крцкав чипс од јаболка.

Continue Reading…

Гоанско кари со риба со гарам масала ……. Goan Fish Curry with garam masala

Scroll down for the recipe in English

Хмм, пред неколку дена го видовте рецептот за гарам масала, ја направивте и сега ви седи во тегла и не знаете што да правите со неа?? Нема проблем. Еве го едно од моите омилени домашни индиски јадења. Рецептот за ова Гоанско кари со риба доаѓа повторно од мојот индиски готвач од Анџум Ананд “Anjum’s New Indian”. Јадењево е прекрасно и е совршено и за ручек во работен ден (ако ја следите мојата идеја подолу) или за импресионирање гости.

Првиот дел од рецептов ќе ви одземе околу половина час – ама верувајте ми – сосема вреди. Толку време ќе ви треба да ја направите кари пастата, на која потоа ќе и додадете кокосово млеко, вода и риба за да го завршите јадењето. Бидејќи јас, а сигурно и вие, немам време секој пат одново да стојам пола саат пред шпорет, еве што правам: го дуплирам или триплирам рецептот, кари пастата ја ладам и потоа ја делам на 2 или 3 еднакви дела, во зависност дали сум го дуплирала или триплирала рецептот. Од едниот дел го готвам карито за тој оброк, а другите делови ги замрзнувам во пластични кутии. Следниот пат кога планирам да имаме кари, вадам еден дел кари паста, ја ставам во тенџере уште замрзната, или ако добро сум планирала, одмрзната, и веднаш продолжувам со рецептот со додавање вода и кокосово млеко. Ако ја следите мојата идеја ќе имате кари со риба во рок од 15 минути.

И на крај уште нешто, јас користам замрзнати филети од панга риба и замрзнати ги ставам во каритo. За неколку минути тие се одмрзнуваат и готват. Рецептов можете да го направите со било која замрзната риба: тилапиа, панга, скуша, лосос. (Ако не јадете риба – пробајте со пилешко).


Вака изгледа кари смесата дури се пржи.

За една доза (за 4 порции) – (дуплирајте или триплирајте за замрзнување):

2 лажици зејтин
1 кромид, средна големина, ситно исецкан
малку цимет

1 лажиче мелен ким
1 лажиче мелен кориандер
пола лажиче турмерик (куркума)
2 лажичиња гарам масала

7 лукчиња
парче свеж ѓумбир, околу 3 см големина (или заменете со 1 лажиче ѓумбир во прав)
1 – 2 љути пиперки
3 големи домати

1 конзерва кокосово млеко
пола килo – 750 r. риба (јас користам замрзнати филети)
сол

Вака изгледа оладената кари паста.
Загрејте го зејтинот во тенџере и додајте го кромидот да се пржи на средна температура околу 5 минути. Додајте ги зачините во прав и пржете 2-3 минути. Во мал блендер изблендирајте ги лукчињата, ѓумбирот, љутите пиперки и 50 мл. вода. Додајте ја оваа смеса во тенџерето и гответе ја смесата околу 5 – 7 минути на тивко, додека зејтинот не се оддели од смесата. Додајте ги ситно исецканите или изблендирани домати и 100 мл. вода. Гответе ја смесата додека водата комплетно не исчезне и зејтинот не почне да се одделува. Мешајте често.
Ако сте ја зголемиле дозата и планирате да замрзнете дел, тука оставете ја зготвената смеса да се олади и потоа замрзнете дел. Ако не замрзнувате, продолжете веднаш со следниот чекор.
Додајте го кокосовото млеко во тенџерето + чаша вода и на тивко гответе го карито околу 5 мин. Додајте ја рибата и гответе ја уште 5 минути ако користите свежа или одмрзната риба, или 10 минути ако додадете директно замрзната риба. Јас рибата ја додавам во големи филети. Кога рибата ќе биде зготвена лесно ќе се распаѓа, па ако додадете големи парчиња, ќе избегнете карито да ви се направи каша. Додајте сол по вкус и служете го карито со сварен басмати ориз, и обарен зеленчук, како на пример грашок.
Моето кари испадна потечно и повеќето од сосот е на дното со оризот.
Goan fish curry with garam masala
So, you read the post about homemade garam masala, made some, put it in a jar and the jar is now staring at you, you wondering what to do with it?? No worries. Here is one of my favorite dishes with garam masala: a delightful goan fish curry, which is impressive enough for guests, but if you follow my idea, equally easy and fantastic on a week night. I adapted the recipe from Anjum Anand’s “Anjum’s New Indian”.
The first part of the recipe – the making of the curry paste will take you about half an hour. This is totally worth it. However, I, like you, am very busy and I don’t always have the time to spend 30 minutes standing in front of the stove. So, this is what I do. I double or triple the recipe every time I make it. I then cool it, divide it and freeze the parts in a tupperware bowl. Then when I want to have curry, I take the paste and either defrost it, or I dump it in a pot frozen, heat it up quickly and continue with the rest of the recipe. This will give you a fantastic fish curry in about 15 minutes.
One amount serves 4
For one amount (double or triple this amount to freeze):
2 tablespoons vegetable oil
1 medium onion
a pinch of cinnamon
1 teaspoon ground cumin
1 teaspoon ground coriander
1/2 teaspoon turmeric
2 teaspoons garam masala
3 large tomatoes (or a can of tomatoes – 14 oz. or 400 ml.)
1 inch piece of fresh ginger (or substitute 1 teaspoon ground ginger)
7 garlic cloves
1 can coconut milk (400 ml or 14 oz.)
a pound of fish (half a kilo) – I use frozen pangasius fillets, but you can use tilapia, salmon or any other filleted fish
salt to taste
Heat the oil in a pot and add the chopped onion. Cook for 5 minutes on medium heat. Add the ground spices and fry for 2-3 minutes. Blend the garlic, ginger and 50 ml. water (1/4 cup). Add this mixture to the pot and cook for about 5-7 min, until the oil starts to come out. Add the finely chopped tomatoes (or you could blend them), or the can of chopped tomatoes + 100 ml. water (1/2 cup). Cook the paste until the it reduces completely and the oil comes out of it again (see the second photo above).
If you have doubled or tripled the recipe, this is where you should let your curry paste cool down and then divide it and freeze what you need. If you are not freezing anything, continue with the step below.
Add the coconut milk and 250 ml (1 cup) water and cook for 5 minutes. Add the fish and cook 5 minutes for fresh or thawed fish, or 10 minutes for frozen fish. I add frozen fillets straight into the curry. They cook easily and the fillets break up in smaller piece once they are cooked.
Serve the curry over white or basmati rice and a steamed vegetable such as peas.

Домашна гарам масала …… Homemade garam masala

scroll down for the recipe in English

Гарам масала е еден од моите омилени зачини. Не…. Гарама масала е мојот омилен зачин. Оваа мешавина на неколку зачини, која се користи традиционално во индиски јадења, е совршен спој на мирис, љутина, и се разбира цимет. Проблемот со гарам масала, како и со многу други состојки, е што во Скопје не може да се најде така лесно, а и оние пакетчиња што се наоѓаат, не се ништо посебно.

Но всушност гарам масалата е неверојатно лесно да си ја направите сами дома, и во исто време да ја прилагодите на сопствениот вкус. Мојот рецепт за гарам масала доаѓа од готвачот на Анџум Ананд “Anjum’s New Indian” од кој ќе добиете количина која ќе ви трае долго време и ќе можете да ја користите во безброј јадења, не само индиски. Најважно од се, не грижете се ако ги немате сите состојки од рецептот. Анџум вели дека во Индија секое семејство има сопствен рецепт, па слободно адаптирајте ја својата мешавина на она што може да го најдете. И на крај, користете или веќе смелени зачини, или смелете ги во мелница за кафе или во мал блендер (или со толчник ако имате трпение и енергија). Освен во супермаркети, зачини има кај една девојка на зелено пазарче и во продавницата за здрава храна во Бисер.

Еве дел од моите зачини. Ги купив во големо пакување и ми траат повеќе од 1 година.
Ќе ви треба:
2 -3 лажички кориандер
3-4 ловорови листа
7 кардамом зрна (или 1 лажиче мелен кардамом)
1 лажиче црн бибер (ако имате во зрна – уште подобро – оти свежо смелениот бибер е подобар во рецептов)
2 лажичиња кумин
1-2 лажичиња цимет (јас многу сакам цимет па ставам 2, ако не сте толку по циметот, намалете ја количината)
5-7 каранфилчиња (ќе треба да ги смелете или истолчите)
1 чиста тегла (големина околу 200 – 250 гр.)

Измелете ги зачините кои не се мелени и измешајте ги сите состјки. Чувајте ја гарам масалата во чиста тегла, на темно (не на отворена полица) за вкусот да остане свеж подолго. Ќе ви трае со месеци. Оваа мешавина на гарам масала нема чили зачин, ама вкусот сепак ќе биде малку љут, поради големата количина црн бибер.
Освен во индиски јадења, јас ја користам мојата во супи, посебно крем супи од морков, тиква или карфиол, во манџа леќа – ова е фантастично, во домашен сос од домати – кога не сакам типично италијански сос. Со гарам масалата исто така и мачкам месо, како пилешко или свинско за повеќе вкус, пред да го печам или пржам. Експериментирајте и оставете ни коментар ако имате нова идеја. Оваа гарам масала ќе ви го промени животот.
А за неколку дена доаѓа рецептот за Гоанско кари со риба со гарам масала !!

Garam masala is my favorite spice ever. This recipe for homemade garam masala is amazing: fragrant, mildy spicy and delicious in so many dishes, not only Indian. The recipe comes from Anjum Anand’s book “Anjum’s New Indian”. Feel free to adapt it with what’s available to you, as I have done. Besides in Indian food, I use it to flavour thick soups, such as carrot, pumpkin or cauliflower soup; in lentil stew – which is amazing; in tomato sauce when I don’t need a traditionally Italian sauce, and for rubbing chicken or pork before roasting or sauteeing. This garam masala will change your life.
You will need:
2 teaspoons coriander (seeds or ground)
2 teaspoons cumin (seeds or ground)
4 bay leaves
7 cardamom pods (or 1 teaspoon ground cardamom)
1-2 teaspoons cinnamon (I add 2 because I love cinnamon)
1 teaspoon black pepper (peppercorns are better as the flavour they give is fresher)
5 cloves
Grind the spices which are whole in a spice or coffee grinder or small blender. Mix them all and store in a clean jar, in a dark place. It will last for months.
Coming next week … Goan fish curry with garam masala!

Американски блондиес ……….. Blondies

Мммм, американски рецепти за десерти … мислам дека знаете дека ми се омилени. А знам дека сте чуле, јаделе и печеле брауниес (brownies). Меки, чоколадни, дивни … Ама пред неколку месеци го открив рецептов за блондиес (blondies) од сајтот на smitten kitchen. Слични на брауниес, но без какао или чоколадо (освен како додаток). А бидејќи и јас и Бојана сме плавуши, решив да ги испечам и да споделам со вас рецептот. (за жал преводот на колачиве на македонски не звучи баш примамливо, па го напишав како што се изговара на англиски).

Овие блондиес се прекрасни. Меки во средината, а малку крцкави на рабовите, тестото се меша во една посуда, брзо се пече и обавезно воодушевува и гости и домашни. Освен тоа, можете да додадете било каков вкус. Јас ставив лешници и парченца чоколадо и цимет, а други варијанти се ореви, бадеми, суви вишни (ова мора да го пробам), виски, рум, инстант кафе итн.

Блондиес (земете чаша/шоља од 250 мл. и користете ја за мерење на состојките)
пола пакување путер (125 гр.)
1 шоља шеќер (кафеав ако имате, ако не – бел)
2 јајца
пола пакетче ванилин шеќер
едно ронче сол
1 шоља брашно
+
1 шоља исецкано чоколадо
пола или цела шоља лешници
1/4 лажиче цимет
Стопете го путерот. Во голема посуда измешајте го путерот со шеќерот па додајте ги јајцата, ванилата, солта, циметот и на крај брашното. Измешајте убаво. Тестото ќе биде доста лепливо. Додајте ги чоколадото и лешниците.
Со зејтин намачкајте помало тавче (моето беше округло ~ 24cm.), ама правоаголно е најубаво за да може да се исече колачево на коцки. Загрејте ја рерната на 200 Ц степени. Истурете го тестото во тавчето и печете ги блондиес околу 20 мин. Многу е важно да не ги препечете. Мора да го извадите тавчето пред тестото да биде сосема суво и испечено, бидејќи кога ќе се оладат ќе бидат доста посуви. Најдобро е да не ги печете повеќе од 20 – 25 минути. Кога ќе бидат готови, оставете ги да се оладат во тавчете и потоа исечете ги на парчиња.
Рецептов можете многу лесно да го дуплирате, бидејќи со оваа доза ќе добиете доволно колачи за ~ 4 луѓе. Тогаш печете го поголемо тавче и пазете да не го препечете. Уживајте !
Made these fantastic blondies by a recipe from smitten kitchen. They are divine and so easy to make:
8 tablespoons butter, melted (~ 125 gr.)
1 cup brown sugar
2 eggs
1 teaspoon vanilla
pinch of salt
1 cup all-purpose flour
1 cup chocolate chips
1/2 or 1 cup hazelnuts
a pinch of cinnamon
Mix melted butter with sugar, beat in egg, vanilla, salt, cinnamon and then add flour. The dough will be quite sticky. Then add the chocolate chips and hazelnuts. Grease a pan (8 x 8), and preheat the oven to 350 F degrees. Pour the dough in the pan and bake for about 20 min. Be very careful not to overbake them as they will dry out when cooled. Don’t bake them for more than 25 min in any event. Cool in pan before cutting into squares. Enjoy !