не знам дали им треба претставување на ванилиците, верувам дека сите ги знаете. баба ми често ги правеше, користејќи како калап мала чашка за ракија. го немам нејзиниот рецепт, па затоа го следев овој, на ана од блогот prstohvat soli. нејзините изгледаат исто како оние на баба ми, и јас не сменив ништо во правењето и излегоа совршени.

излегуваат многу колачи, зависи колку големи ќе ги направите. јас некои ги исеков со мала чашка за ракија, а други колку што можев помали, оваа модла во форма на срце е најмала која ја имам, ама не го правам тестото многу тенко.

valentajn 2015-12

200 g маст, омекната на собна температура

200 g шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

2 јајца

200 g ореви, мелени

400-450 g брашно

џем од кајсии

шеќер во прав

прво со миксер убаво изматете ја маста, додека не побели, додајте го шеќерот и ванилиниот шеќер и повторно убаво изматете, па потоа и јајцата, едно по едно. додајте ги оревите и измешајте со дрвена лажица, па почнете да ставате малку по малку брашно, додека не добиете тесто кое не се лепи, ама сé уште е меко. покријте ја ванглата со тесто со капак или фолија и ставете ја во фрижидер половина до еден час.

исукајте го тестото врз побрашнета површина, на дебелина од 7 – 8 mm. исечете мали кругчиња или некоја друга форма и наредете ги во големо тавче врз хартија за печење. нема потреба да се многу раздалечени, не нараснуваат при печењето. брцкајте ја формата за сечење во брашно од време на време ако се лепи.

соберете ги остатоците од тестото, повторно расукајте го и исечете форми, сé додека има тесто. печете ги колачите во рерна загреана на 180°C, околу 10 – 12 минути, во неколку тури ако треба. ванилиците треба да останат бели.

кога малку ќе се оладат, филувајте ги со по малку (најдобро домашен) џем од кајсии. извалкајте ги во шеќер во прав и ставете ги во кутија со капак. највкусни се вториот, третиот, четвртиот ден.

valentajn 2015-14

these vanilla cookies are traditionally made with lard. my grandmother used to make them often. i don’t have her recipe, but i found one from ana from prstohvat soli. her vanilla cookies look exactly like my grandmothers, so i didn’t change anything in the recipe and they came out perfect.

this recipe makes a lot of cookies, depending on the size of the cookie cutter. i used small shot glass for half of the dough and the smallest heart-shaped cookie cutter i have, but i don’t roll the dough very thin.

valentajn 2015-15

200 g lard, softened at room temperature

200 g sugar

1 teaspoon vanilla extract

2 eggs

200 g walnuts, ground

400-450 g flour

apricot jam

confectioners sugar

whisk the lard with an electrical mixer, until thoroughly mixed and white. add sugar and vanilla and mix well again. add the eggs, one at a time. add the walnuts and now mix with a wooden spoon, then start slowly adding flour and mixing, until the dough is not sticky any more, but still soft. cover the bowl and refridgerate the dough for 30 minutes to one hour.

on a floured surface, roll the dough to 7 – 8 mm thickness. using a small cookie cutter, cut shapes and transfer them in a parchment lined cookie sheet. no need to be far apart, they don’t rise much during baking. dip the cookie cutter in flour if it sticks.

gather the dough and roll and cut again. bake the cookies in an oven preheated at 180°C, around 10 – 12 minutes. the cookies should stay white, don’t leave them to brown.

leave them to cool a bit, then to fill, smear some apricot jam on a cookie and top with another one. roll the filled cookies in confectioners sugar, put in an airtight container and leave at least a day. they taste best on the second, third, fourth… day.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чај од какао / Cocoa tea
next post: Печен карфиол и мисиркини гради / Roasted cauliflower with turkey breasts

Leave a Reply