испржете еден кромид исечен на тенки кришки. додадете една пиперка исечена на кругчиња и една тиквица на четвртинки кругче и пржете ги на средно. потоа ставете малку сол, бибер, турмерик (куркума), коријандер во зрнца, мелен кардамом и 2-3 исцкани лукчиња и пржете уште малку.
се јаде со ориз, а за оризот другпат ќе праиме муабет.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чоколадни мафини
next post: Вафли со овошје

2 Comments

  1. Nate

    Go napraviv vcera, namesto piperka staviv patlidzan (toa imav :)) i mnnooooogu bese dobro
    Cheers

  2. сигурна сум дека било добро 🙂

Leave a Reply