пред некое време на гости ни беше екипата од списанието “теа модерна” и еве што зготвивме за нив. рецептите минатата недела можевте да ги прочитате во списанието, а еве ги сега и тука.

a few weeks ago we had guests from the magazine “tea moderna” and here is what we cooked for them.

Киш со младо кромитче

за тестото:
1 1/3 шољи брашно, од кои 1 голема полна лажица пченкарно, останатото сенаменско (овде користам шоља од 240 ml)
¼ лажиче сол
½ путер (125 gr), ладен
2 лажици сусам
2 – 3 лажици многу ладна вода

Помешајте ги прво брашното, солта и сусамот. Додадете го путерот исечен на коцки и помешајте го со брашното со прсти, додека не добиете нешто слично на зрнца презла. Додадете ја водата, промешајте со вилушка, спојте го со месење сето тоа во една топка тесто и добиеното тесто оставете го во фрижидер 20тина минути (или повеќе, може да стои и до следниот ден).

за филот:
4 – 5 ленти сланина, исечена на коцки
1 – 2 млади лукчиња, исечени на кругчиња
6 – 7 млади кромитчиња, на кругчиња
4 јајца
1 ½ шоља кисела павлака
½ шоља млеко
сол
рендан кашкавал

Испржете ги малку сланината, лукчето и кромитчето.
Изматете ги јајцата со павлаката и млекото и малку сол.
Тавче со пречник од околу 25cm намачкајте со маргарин.
Исукајте го тестото врз малку побрашнета површина во круг со пречник од околу 33cm и префрлете го во тавчето. Врз тестото ставете ги сланината и кромитчето, па изрендајте малку кашкавал врз нив, па истурете ги изматените јајца, па повторно изрендајте кашкавал.
Печете го кишот во рерна загреана на 180°C околу 30 – 35 минути, или додека филот не е стврднат.

Quiche with young onions

crust:
1 1/3 cups flour, (in this 1 full tablespoon corn flower, the rest all purpose flour)
¼ teaspoon salt
½ cup butter (125 gr), chilled, cubed
2 tablespoons sesame seeds
2 – 3 tablespoons iced water

mix the flour, salt and sesame seeds. cut in butter. add water one tablespoon at a time until the dough hold together. wrap in plastic and refrigerate for 20 minutes (up to one day).

filling:
4 – 5 strips bacon, diced
1 – 2 young garlics, diced
6 – 7 young onions, diced
4 eggs
1 ½ cups sour cream
½ cup milk
salt
grated cheese

cook bacon, garlic and onion over medium heat.
whisk the eggs with the sour cream, milk and salt.
butter a 25cm pan.
roll the dough on a floured surface in a 33cm circle, transfer to the pan. arrange the bacon mixture, sprinkle some grated cheese, pour the egg mixture and sprinkle cheese again.
bake the quiche in a preheated oven at 180°C for 30 – 35 minutes, or until the filling is set.

Шпагети со сос од тиквички

500 gr шпагети
1 тиквичка
1 кромид
1 – 2 чешниња лукче, или 1 младо лукче
½ шоља млеко
сол
свежо мелен црн бибер

Исецкајте ги кромидот и лукчето ситно и ставете ги да се пржат на малку масло. Тиквичката измијте ја убаво, исечете ја на 4 по должина, па на парчиња од по 5-6 mm и ставете ја и неа да се пржи. Ставете сол и бибер по вкус, намалете ја јачината на ринглата, поклопете го тавчето и гответе ги тиквичките додека не омекнат малку, ама не да се распаѓаат. Потоа префрлете ги во блендер, додадете го млекото и изблендирајте ги.
Шпагетите сварете ги во многу вода, исцедете ги и послужете ги со сосот од тиквички.

Pasta with zucchini sauce

500 gr pasta
1 zucchini
1 onion
1 – 2 garlic cloves, or 1 young garlic
½ cup milk
salt
freshly ground black pepper

mince the onion and the garlic and saute them in a little oil. wash the zucchini, cut in quarter lenghtwise, and then in 5-6 mm thick pieces and add to the onion and garlic. season with salt and pepper, lower the heat, cover and cook until the zucchini soften. add the milk and blend in a food processor and blend.

cook the pasta in plenty of salted water with a tablespoon of oil. drain and serve with the sauce and some grated cheese.

Сладолед од таан
Вистинска посластица за љубителите на алвата.

1 конзерва кондензирано млеко (300 g)
½ шоља таан (јас ставив плус 2 големи лажици, ама мислам дека така е премногу)
1½ шоља млеко
1 лажиче екстракт од ванила или 1 кесичка ванилин шеќер
3-5 лажици мед
1 кесичка шлаг изматен со 100 ml ладно млеко (или според упатството на кесичката)

Ставете ги млеката, таанот, ванилата и медот во тенџере, загрејте ги малку и мешајте додека сите состојки не се измешаат убаво. Оставете го тенџерето на страна да се олади. Изматете го шлагот со ладното млеко, додадете го на другите состојки и измaтете сé убаво. Префрлете го сладоледот во пластична кутија и оставете го во замрзнувач неколку часа пред да го послужите.

Tahini ice cream
delicacy for the halva-lovers.

1 can condensed milk (300 g)
½ cup tahini (i used 2 tablespoons more, but i think it is too much)
1½ cups milk
1 teaspoon vanilla extract
3-5 tablespoons honey
300 ml whipping cream

put all ingredients in a pot and heat. stir until well combined and smooth. let cool to room temperature and freeze for a few hours or overnight before serving.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Шопска салата / Shopska salad
next post: Мохито со јагоди / Strawberry mojito

Trackbacks for this post

  1. Киш и мафини за Преплет / Quiche and muffins for Preplet - Sitno Seckano

Leave a Reply