Mascarpone meringue roulade | Sitno seckano

На денешен ден пред 13 години го почнавме блогот. Овој ролат е баш нешто што мноооогу ретко го правам, па е таман за прослава.

Mascarpone meringue roulade | Sitno seckano

за кората:
5 белки
1 лажичка јаболков оцет
1 лажичка густин
1 лажичка вода од цвет од портокал (ако имате)
220 g шеќер

за филот:
250 g маскарпоне
250 g кисела павлака
1 лажица шеќер во прав
зрнца од една калинка

1 лажица шеќер во прав, за посипување

Изматете ги белките до цврст снег, додајте ги оцетот и густинот (и водата од цвет од портокал), па потоа постепено и шеќерот и матете додека шеќерот не се стопи.

Префрлете ја смесата во тавче со димензии отприлика 23cm x 33cm, обложено со хартија за печење и нежно измазнете ја. Јас во моментов немам толкаво, па кората ја печев во најголемото тавче од шпоретот, ама се обидов рамномерно да ја распоредам на 23cm x 33cm.

Кората ја печев прво 15 минути на 180°C, а потоа уште 15 на 150°C. Треба да почне да се заруменува, сигурно ќе нарасне (иако потоа кога ќе се олади, ќе спласне), а може малце да почне и да распукува.

Оставете ја кратко да се олади, а потоа превртете ја врз ново парче хартија за печење, посипано со шеќер во прав и одлепете ја хартијата на која се печеше.

За филот, изматете ги заедно маскарпонето, киселата павлака и шеќерот и премачкајте ја кората. Посипете го филот со зрнца калинка и замотајте го ролатот, со помош на хартијата, почнувајќи од подолгата страна.

Оставете го ролатот во фрижидер 1 – 2 часа, пред да го послужите. Кората може да се испече и еден ден претходно и да се чува на собна температура, превртена врз хартија посипана со шеќер во прав.

Рецептот е од британско прастаро списание, кое не се сеќавам како се викаше, а ролатот е одличен и со фил од цитрусен крем.

Mascarpone meringue roulade | Sitno seckano

We are celebrating today, the blog turns 13. This meringue roulade is perfect for that.

Mascarpone meringue roulade | Sitno seckano

for the meringue:
5 egg whites
1 teaspoon apple cider vinegar
1 teaspoon cornstarch
1 teaspoon orange flower water (optional)
220 g sugar

for the filling:
250 g mascarpone cheese
250 g sour cream
1 tablespoon confectioner’s sugar
seeds from 1 pomegranate

1 tablespoon confectioner’s sugar, for sprinkling

Whisk the egg whitest until stiff peaks form, add vinegar and cornstarch (and the orange flower water) and then gradually add the sugar. Whisk until the meringue is thick and glossy and the sugar has dissolved.

Spread the meringue in a 23cm x 33cm pan, lined with baking paper, and gently smooth the surface.

I baked the meringue for 15 minutes at 180°C, then 15 more at 150°C. The meringue will be well risen, just beginning to colour and maybe beginning to crack.

Leave the meringue to cool for a few minutes, then tip over a new piece of baking paper sprinkled with confectioner’s sugar. Peel the paper off the base.

To make the filling, whisk mascarpone, sour cream and confectioner’s sugar, until just combined. Spread the filling over the meringue, sprinkle with the pomegranate seeds, then roll up the meringue, using the paper to help.

Leave the roll in the fridge for and hour or two before serving. The meringue can be baked one day ahead, and kept at room temperature.

The recipe is from a very old British magazine, from the 90-ties, and this roulade is excellent with a citrus curd filling.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пита со крем, банани и шлаг со портокал / Banana cream pie with orange meringue
next post: Брауни / Brownies

Leave a Reply