ликер, рум, пиво… сé сме пробале во колачи, ама овој пат колачето е со коњак. неверојатно сочно, дури и поубаво е вториот и третиот ден. го направив еднаш со сливи и еднаш со круши, првиот пат со помалку коњак, вториот со повеќе и дефинитивно препорачувам да ставите повеќе. кога го правев ова со круши, немав рузмарин, ама ако имате при рака, секако ставете, колачето е поинтересно со него.

scroll down for the recipe in english

krusi-2

рецептот е прилагоден од тука.

krusi-12

3 круши, исечени на осминки (или 7 – 8 модри сливи)

¼ – ½ шоља коњак

2 лажици темно кафеав шеќер

200 g брашно (јас ставив 100 g интегрално и 100 g сенаменско)

1 кесичка прашок за пециво

1½ лажица свеж рузмарин, ситно исецкан

125 g путер, на собна температура (или 9 лажици сончогледово масло)

125 g шеќер

2 јајца

2 лажици јогурт

krusi-3

ставете ги крушите во здела, посипете ги со 2 лажици кафеав шеќер, прелијте ги со коњакот и оставете ги да стојат 1 час.

за печење може да употребите 3 мали тавчиња со дијаметар од 10 – 12 cm или едно големо со дијаментар од 18 – 20 cm, кои ќе ги намачкате со путер.

изматете ги путерот и шеќерот околу 2 – 3 минути. додајте ги јајцата, еднo по едно, и убаво изматете ги со путерот. додајте ги брашното, прашокот за пециво, рузмаринот и јогуртот и помешајте ги со путерот на најниската брзина, само додека не се соединат.

истурете го тестото во тавчето (или тавчињата), израмнете ја површината и наредете ги крушите без течноста. печете го колачето во загреана рерна на 180°C, околу 30 – 40 минути. проверете со боцкање со чепкалка во средината. ако краевите на колачето почнат да се заруменуваат, а средината сé уште не е испечена, покријте го лабаво со хартија за печење или алуминиумска фолија.

откако ќе го извадите од рерна, веднаш со лажица прелијте го со коњакот во кој стоеја крушите, оставајќи секоја лажица прво да биде упиена. оставете го колачето да се олади петнаесетина минути, па исечето го и послужете го. чувајте го во фрижидер.

krusi-9

liqueur, rum, beer… we’ve tried everything in cakes and cookies, but this time the cake is with brandy. incredibly juicy, even better the second and the third day. i made it with plums and pears, the first time with less brandy, the second with more, and i definitely recommend using more. when i made this one with pears, i didn’t have rosemary, but if you have rosemary available, by all means, put some in the batter. the cake is more interesting with rosemary.

recipe adapted from here.

krusi-6

3 pears, sliced in 8 pieces each (or 7 – 8 plums)

¼ – ½ cup brandy

2 tablespoons dark brown sugar

200 g flour (i used 100 g whole-wheat and 100 g all-purpose)

1 sachet baking powder (2½ teaspoons)

1½ tablespoons fresh rosemary leaves, finely chopped

125 g butter, at room temperature (or 9 tablespoons sunflour oil)

125 g sugar

2 eggs

2 tablespoons yogurt

put the pear slices in a bowl and add the brown sugar and brandy. leave aside for an hour.

for baking this cake you can use 3 small 10 – 12 cm pans or one 18 – 20 cm pan, coated with butter.

beat the butter and sugar until light and fluffy, about 2 to 3 minutes. add the eggs one at a time, beating well after each addition. reduce speed and fold in the flour, baking powder, rosemary and yogurt, just until incorporated.

pour the batter in the pan (or pans), smooth the top and arrange the pear slices. reserve the liquid. bake the cake in an oven preheated to 180°C, around 30 – 40 minutes. check with a toothpick inserted in the center of the cake. if the edges of the cake are beginning to turn light brown and the middle is not done yet, cover the cake loosely with baking paper.

remove the cake from the oven and immediately spoon all of the reserved brandy on top of the cake, letting it soak in. let the cake cool for 15 minutes before serving. keep it in the fridge.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Салата со наут и заатр / Chickpea za’atar salad
next post: Свинско маринирано во мед и тајландски сосови / Pork marinated in honey and fish and oyster sauce

Leave a Reply