Шненокли / Floating island | Sitno seckano

не знам зошто почесто не правам вакви едноставни рецепти. можеби изгледа како многу работа и како да е комплицирано кога ќе ги видите шненоклите, ама толку едноставно и брзо се прават. и не знам што ми е повкусно, дали жолтиот крем или белите кнедли. особено кога се убаво оладени во фрижидер. од истите секојдневни состојки како млечникот, а целосно друг резултат. посебно вкусни направени со свежи селски јајца од “наша фарма“.

Шненокли / Floating island | Sitno seckanoscroll down for the recipe in english

1 l млеко

1 кесичка ванилин шеќер (јас ставив 1 лажица домашен ванилин шеќер)

6 јајца

6 лажици шеќер

1 лажица нишесте (или брашно)

одвојте ги белките од жолчките. изматете ги прво белките со 1 лажица шеќер, додека не се добие цврст шлаг. загрејте го млекото со ванилата, скоро до вриење. со лажица вадете кнедли од изматените белки и ставајте ги да се варат во млекото по две или три, без да се буткаат, додека млекото полека врие. варете ги околу 30тина секунди од секоја страна, па вадете ги со решеткаста лажица и ставајте го во садот во кој ќе ги послужите.

тргнете го млекото од шпорет додека ги матите жолчките. жолчките изматете ги убаво, со миксер, со 5 лажици шеќер и 1 лажица нишесте. потоа ставете во нив малку од топлото млеко, околу пола шоља, промешајте, па сипете ја целата количи жолчки во тенџерето со млеко. вратете го тенџерето на ринглата, загреана на средно, и гответе го кремот додека не се згусне малку, со постојано мешање. потоа додајте го кремот во садот со кнедли од белка, оставете ги да се оладат на собна температура, па ставете ги во фрижидер. шненоклите се највкусни кога се убаво оладени.

Шненокли / Floating island | Sitno seckano

i don’t know why i don’t make these sweets more often. these egg white clouds in sweet yellow cream sauce look like they require special skills to be made, but they don’t. they are beyond easy to make, and really delicious, especially after cooling in the fridge. same simple ingredients like mlechnik, completely different result. this time made with farm fresh eggs from “nasha farma“.

Шненокли / Floating island | Sitno seckano

1 l milk

1 sachet vanilla sugar (i put 1 tablespoon homemade vanilla sugar)

6 eggs

6 tablespoons sugar

1 tablespoon cornstarch (or flour)

separate the yolks from the egg whites. first whisk the egg whites with one tablespoon sugar, until stiff. bring the milk and vanilla to gentle simmer. using a large tablespoon, scoop some of the meringue and drop in the simmering milk, not crowding the pot. poach the meringue clouds for 30 seconds on both sides, then remove from the milk with a slotted spoon and place in the serving dish.

remove the pot of milk from heat while you whisk the egg yolks. add 5 tablespoons sugar and 1 tablespoon cornstarch to the egg yolks and whisk until pale and creamy. pour some of the warm milk into the egg yolks, around 1/2 cup, stir, then pour the egg yolk mixture into the pot of milk. return to the stove and cook on medium heat until the cream thickens a little, stirring constantly. pour the cream into the serving dish with the meringues. leave to cool to room temperature, then put in the fridge. serve cold.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сирење манури со урми во сируп од мандарина / Manouri cheese with dates in tangerine syrup
next post: Цитрусни тартчиња / Citrus tarts

Leave a Reply