Manouri cheese with dates in tangerine syrup | Sitno seckano

сирењето манури е одлично во салати, со марула, спанаќ или рукола, со печено цвекло и јатки… ама бидејќи е несолено, добро оди со овошје за десерт. сега го направив со урми, на лето ќе го пробаме со свежо овошје, праски, сливи, смокви.

Manouri cheese with dates in tangerine syrup | Sitno seckano

scroll down for the recipe in english

1 пакување сирење манури (200 g)

десетина меки урми

1 лажица мед

сок од една мандарина (или портокал)

ореви

исчистете ги урмите од семки, ставете ги во мало тенџере со медот и сокот од мандарина и загрејте ги додека сокот не почне полека да врие. гответе ги кратко, минута – две, само медот да се растопи во сокот и урмите да се загреат и уште повеќе да омекнат.

послужете ги прелиени врз парче сирење манури.

Manouri cheese with dates in tangerine syrup | Sitno seckano

manouri cheese is perfect in salads with lettuce, spinach or arugula, with roasted beets, seeds and nuts. but, since it is not overly salty, it’s goes with fruit, for dessert. this time i made it with dates, but i plan to make it again in summer with fresh fruit, peaches, plums or figs.

Manouri cheese with dates in tangerine syrup | Sitno seckano

 

200 g manouri cheese

around 10 soft dates

1 tablespoon honey

juice from one tangerine (or orange)

walnuts

pit the dates, put in a small pot with the honey and tangerine juice and heat until the juice simmers, the honey is dissolved and the dates are further softened.

serve over the manouri cheese.

Manouri cheese with dates in tangerine syrup | Sitno seckano

Save

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Киш со цвекло, ореви и сирење манури / Beet, walnut and manouri cheese quiche
next post: Шненокли / Floating islands

Leave a Reply