Manouri cheese roasted beets quiche | Sitno seckano

печено цвекло во салата со марула, рукола или млад спанаќ, сирење и јатки или семки и суви брусници, со прелив од маслиново, оцет балсамик и сируп од калинка е нешто неверојатно. овој киш е со слични вкусови, особено интересен поради сирењето манури кое совршено се вклопува со карамелизираниот кромид, печеното цвекло и оревите.

scroll down for the recipe in english

Manouri cheese roasted beets quiche | Sitno seckanoманури е грчко овчо сирење, мазно, не се топи и убаво се потпекува. бидејќи е несолено, едвај чекам да го употребам во некој благ рецепт.

тестото може да се направи како оноа за кишот со тиква, ама вака, со ореви и маслиново масло е посоодветно за филот со цвекло.

тесто:

130 g интегрално грахам брашно

70 g овесни снегулки

50 g ореви

½ лажиче сол

свежо мелен црн бибер

4 лажици ладно цедено маслиново масло spiros

околу 60 – 90 ml ладна вода (или колку што е потребно)

тестото можете да го направите рачно, со мешање со вилушка, или уште побрзо, во сецко. ставете ги сите состојки во вангла или во сецко, почнете со 60 ml вода, па додајте уште ако треба. промешајте со вилушка, сé да се спои убаво, или пуштете го сецкото да работи. ако мешате рачно, прво исецкајте ги оревите ситно. може да се направи ден – два однапред и да се чува во фрижидер.

Rpasted beets manouri cheese quiche | Sitno seckano

фил:

2 – 3 средни кромида

сол и бибер

оцет балсамик (или сируп балсамик)

црвено вино (ако имате)

околу ½ kg цвекло

50 g ореви

150 – 200 g сирење манури

свежи магдонос и нане

2 јајца

125 ml кефир (или јогурт)

околу 125 ml млеко (или уште кефир или јогурт)

(сите состојки за овој рецепт можете да ги најдете во маркетите на веро)

измијте го цвеклото убаво. ставете фолија на дното на тавчето, ставете ги цвеклата, крупно исечени, неколку лукчиња, посипете со сол и бибер, ставете малку ладно цедено маслиново масло и малку оцет балсамик. покријте го тавчето со фолија и ставете го цвеклото да се пече на 200°C, околу 40-60 минути, додека не омекне.

во големо тавче загрејте на средно ладно цедено маслиново масло. кромидот исечете го на тенки кришки и ставете го да се пржи полека, со малку сол и бибер. кога малку ќе омекне, прелијте го со малку оцет балсамик и малку црвено вино ако ви се наоѓа, и оставете го да се готви додека течноста не испари и кромидот не е целосно омекнат, со повремено мешање.

и цвеклото и кромидот може да се подготват ден – два однапред. потоа правењето на кишот би одзело многу малку време. исто така, можете да испечете повеќе цвекло, кога веќе го печете, и да испржите повеќе кромид, па да ги искомбинирате во други рецепти.

исукајте го тестото тенко и префрлете го во тавче со пречник околу 22 cm, премачкано со путер. или натапкајте го на дното и страните на тавчето, затоа што може да е ронливо и да не може да се исука. ставете го да се пече празно, во рерна загреана на 175°C, околку 10 минути. јас често го прескокнувам ова, ама добро е да се направи, за тестото подобро да го држи филот кога ќе исечете парчиња. додека тестото се пече, излупете го цвеклото и исечете го на парчиња.

кога тестото малку ќе се потпече, во него прво ставете слој карамелизиран кромид, па коцки цвекло, крупно искршени ореви, свеж магдонос и нане и сирењето манури. изматете ги јајцата со кефирот, сол и бибер и измерете ги, па дополнете ја течноста со млеко или уште кефир до 350 ml. истурете ја смесата во кишот и вратете го во рерна да се пече уште 30 – 40 минути, или додека филот не е целосно зготвен.

оставете го кишот да се подолади пред да го послужите, а вкусен е и ладен следниот ден. може да се направи и во мини тавче за мафини, нешто како мини питите со јаболка. ставете по малку кромид и по едно парче цвекло, сирење манури и оревче во секоја чашка и дополнете ја со изматените јајца. ваквите кишчиња се превкусни, само внимавајте, им треба многу помалку време за печење.

благодарност до маркети веро, што ни овозможија да го направиме ова јадење со ексклузивни производи од нивната палета.

Roasted beets manouri cheese quiche | Sitno seckano

roasted beets with lettuce, arugula or fresh spinach, cheese, nuts or seeds and dried cranberries, dressed with olive oil, balsamic vinegar and pomegranate molasses is one of my favorite salads. this quiche employs similar tastes, especially delicious with the manouri cheese, which is perfect with the caramelized onions, roasted beets and walnuts.

manouri is a greek sheep’s cheese, that doesn’t melt easily, which makes it perfect for grilling. it is mildly savory and i can’t wait to try it in a sweet recipe.

Roasted beets manouri cheese quiche | Sitno seckano

the crust can be made like the one for the pumpkin quiche, but made like this, with walnuts and olive oil goes better with the roasted beets filling.

crust:

130 g whole wheat graham flour

70 g oat flakes

50 g walnuts

½ teaspoon salt

freshly ground black pepper

4 tablespoons extra virgin olive oil spiros

around 60 – 90 ml cold water (as needed)

you can make the dough by hand, stirring with a fork, or in a food processor. put all the ingredients in a bowl or the food processor, starting with 60 ml water, and add more if needed. stir with a fork until everything is combined, or run the processor. if you make it by hand, chop the walnuts first.

the dough can be made a couple of days in advance and kept in the fridge.

filling:

2 – 3 medium onions

salt and black pepper

balsamic vinegar (or balsamic syrup)

red wine (optional)

around ½ kg beets

50 g walnuts

150 – 200 g manouri cheese

fresh parsley and mint

2 ggs

125 ml kefir (or yogurt)

around 125 ml milk (or more kefir or yogurt)

(the ingredients for this recipe can be found in vero markets)

wash the beets and cut in half or quarters. line a pan with foil, arrange the beets, a couple of whole garlic cloves, season with salt and pepper, pour a little extra virgin olive oil and balsamic vinegar. cover tightly with another peace of foil and roast the beets at 200°C, around 40-60 minutes, until softened.

in a large frying pan, heat the olive oil on medium. slice the onions, add to the pan, with a little salt and pepper, and cook until softened a little. add a splash of balsamic vinegar and some red wine if you have it, and cook, stirring occasionally until the liquid evaporates and the onions are thoroughly softened.

the beets and the onions can be prepared a day or two in advance. then the quiche itself takes very little time to prepare. also, you can roast more beets and caramelize more onions and use them in other recipes.

roll the dough and transfer to a 22 cm buttered pie pan. or press it in the bottom and sides of the pan, if it is to crumbly for rolling. blind bake the crust for 10 minutes at 175°C. i usually skip this step, but it is a good thing to do, so the crust holds the filling better when the quiche is sliced. while the crust is baking, peel and chop the beets.

leave the crust to cool a little, then layer the caramelized onions, beets, walnuts, fresh parsley and mint and manouri cheese. whisk the eggs with the kefir and salt and pepper and measure them, then pour milk or more kefir to reach 350 ml. pour this mixture in the quiche base, return the pan to the oven and bake 30 – 40 minutes, or until the filling is set.

let the quiche cool before slicing and serving. it is also delicious the next day, cold from the fridge. it can be made in a form of mini quiches, using a mini muffin pan, like the mini apple pies. put a small amount of onions, a piece of roasted beet, manouri cheese and a walnut half in every cup and fill with the egg mixture. these little quiches are a real treat, but make sure to adjust the baking time, they need half the time to bake.

thanks to vero markets for enabling us to make this dish with ingredients exclusively found in their product palette.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Проја со спанаќ / Spinach cornbread
next post: Сирење манури со урми во сируп од мандарина / Manouri cheese with dates in tangerine syrup

Leave a Reply