Strawberry Mascarpone Tart | Sitno Seckano

маскарпоне и јагоди се така добри заедно, и навистина ми е жал што додека јас го напишам рецептов, јагоди скоро и да нема веќе на пазар. сепак можете да го пробате тартов, маскарпоне иде добро и со сливи, а и со смокви и малини.

Strawberry Mascarpone Tart | Sitno Seckano

овој тарт е многу сличен на малите тартчиња од пред некоја година, само тестото се прави на сосема поинаков начин. рецептот е од alexandra’s kitchen. одамна сакав да го пробам ова тесто, бидејќи се прави со загревање на путерот, за разлика од сите други теста за пити, тартови и галети кои ги правам со ладен путер. тестово е супер, крцкаво и следниот ден.

Strawberry Mascarpone Tart | Sitno Seckano

тесто

85 g путер

1 лажица сончогледово масло
3 лажици вода

1 лажица кафеав шеќер

140 g брашно

фил

400 g маскарпоне

¼ шоља шеќер во прав

рендана кора од еден лимон

2 лажици сок од лимон

загрејте ја рерната на 200°C. во огноотпорен сад ставете ги сите состојки за тестото освен брашното, малце промешајте и ставете ги во загреаната рерна на 15 минути, или додека смесата не почне да се заруменува. јас го правев ова во тенџере кое може да се стави во рерна, и бидејќи користев кафеав шеќер, не ја следев бојата на смесата, туку времето.

после 15 минути извадете го садот од рерна, додајте го брашното и мешајте додека целото брашно не е впиено. кога тестото малку ќе се олади, притиснете го на дното и страните од тавче за тартови со пречник околу 23 cm и избоцкајте го дното со вилушка. ставете го да се пече во загреаната рерна околу 15 минути или додека не се зарумени.

додека тестото се пече или се лади, помешајте ги состојките за филот. кога тестото целосно ќе се олади, сипете го филот во него и наредете јаготки. може веднаш да се послужи. чувајте го тартот во фрижидер.

Strawberry Mascarpone Tart | Sitno Seckano

crust

85 g butter

1 tablespoon sunflower oi

3 tablespoons water

1 tablespoon brown sugar

140 g flour

filling

400 g mascarpone

¼ cup confectioners’ sugar

grated zest from one lemon

2 tablespoons freshly squeezed lemon juice

preheat oven at 200°C. in an oven-safe bowl stir the ingredients for the crust, except the flour, and put in the hot oven for 15 minutes, or until the butter starts browning. i did this in an oven-safe pot, and couldn’t go by the color of the butter, since i used brown sugar, so i just took it out after 15 minutes.

add the flour and stir until all the flour is incorporated. when the dough has cooled a little, press it on the bottom and sides of a tart pan (approximately 23 cm in diameter) and prick with a fork. bake in the preheated oven around 15 minutes, or until lightly golden brown.

while the crust is baking or cooling after that, combine the filling ingredients. when the crust is completely cooled, pour the filling and arrange the strawberries. can be served immediately.
keep the tart in the fridge.


Print Friendly, PDF & Email
previous post: Шарен колач / Marble cake
next post: Чоколадна салама / Chocolate salami

Leave a Reply