уште еден турски рецепт, само за разлика од салатата со сумак и сируп од калинка, ова јадење не сум го пробала во турција. ама затоа го зготвив покрај неколку турски мезиња кога ги поканивме на турски ручек пријателите со кои заедно го шетавме истанбул пред некоја година.

scroll down for the recipe in english

polneti modri-5

рецептот е прилагоден од книгата “the famous turkish cookery” и од неколку блогови со турски рецепти, како овој и овој.

овие количини се за двајца, по еден модар патлиџан по човек, ама рецептот лесно се прилагодува за повеќе луѓе. за гостите го зготвив во огромно тавче за 10 луѓе и беше многу вкусно. бидејќи многу сакам луто, пиперките наредени врз модрите патлиџани се лути, но не пуштаат од лутината затоа што се цели. секако, можете да ставите и благи пиперки.

polneti modri-7

2 модри патлиџани

1 шоља масло

1 кромид

околу 300 g мелено месо

3 – 4 домати

1 лажичка сол

бибер

магдонос или босилок

2 пиперки (лути)

polneti modri-9

излупете ги модрите патлиџани на неколку места по должина. загрејте го маслото во длабоко тенџере и испржете ги модрите патлиџани, вртејќи ги да се заруменат од сите страни. кога ќе омекнат, извадете ги од маслото и ставете ги во тавче за печење.

загрејте вода во тенџере и кога ќе зоврие потопете 2 – 3 домати во неа. оставете ги во жешката вода минута – две, извадете ги и кога ќе се подоладат да можат да се држат, излупете ги.

исецкајте го кромидот и ставете го да се пржи во малку масло (можете да искористите од маслото во кое се пржеа модрите патлиџани). по неколку минути додајте го меленото месо и промешајте. пржете го меленото месо со мешање додека не е целосно зготвено, па додајте ги доматите, исецкани. гответе го сосот додека доматите не се распаднат и зготват, потоа додајте сол, бибер и свеж магдонос или босилок.

распорете ги модрите патлиџани по средина и наполнете ги со сосот, а остатокот од сосот сипете го во тавчето покрај нив. налејте вода до половина од висината на модрите патлиџани, ставете по една пиперка и едно кругче домат и ставете ги модрите да се печат на 200°C околу половина час.

polneti modri-10

this is another turkish recipe, but unlike the ezme salad with sumac and pomegranate sirup, i haven’t tried this dish in turkey. the first time i made it, alongside a few turkish mezze dishes, was for a group of friends that we invited for turkish dinner. it was the same group of friends that we spent beautiful spring days in instanbul with.

the recipe is adapted from the cookbook “the famous turkish cookery” and a couple of blogs with turkish recipes, like this one and this one.

the recipe is for two, but it is easily adapted for more people. for the turkish dinner i made it in a big pan for 10 people and it turned out delicious. here i used hot peppers, but you can use sweet peppers if you don’t like hot.

polneti modri-21

2 eggplants

1 cup sunflower oil

1 onion

about 300 g ground meat

3 – 4 tomatoes

1 teaspoon salt

black pepper

fresh parsley or basil

2 peppers (hot)

polneti modri-18

peel the eggplants in strips. heat the oil in a deep pan and fry the eggplants, turning if necessary, until softened. transfer to a baking pan.

dip 2 – 3 tomatoes in boiling water for a minute, then peel them when they are cool enough to handle.

finely chop the onion. heat a little oil in a frying pan (you can use some from the eggplants) and saute the onions. add the ground meat and fry, stirring, until cooked. add the tomatoes, chopped, and continue cooking the sauce until the tomatoes fall apart. season with salt and black pepper and add the fresh parsley or basil.

split the eggplants in the middle and fill with the sauce. pour the rest of the sauce in the pan around them and add 1 cup water. arrange peppers and tomato slices over the filling and bake аt 200°C around 30 minutes.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сладолед од лешници / Hazelnut ice cream
next post: Salty Dog

Leave a Reply