коблер обично се прави како овој со праски на маја. таа многу убаво го прави, еднаш дури донесе рабарбара од холандија за да ни направи коблер со рабарбара.

scroll down for the recipe in english

kobler so jabolka i kapini-18

мене ме привлече овој коблер со тесто како за тарт, галета или пита, затоа што има многу повеќе фил од овошје и потенко тесто, кое веќе ептен ми е лесно за правење, бидејќи многу често го правам и често имам залихи од него во замрзивачот. освен тоа, има и крцкав слој од бадеми и кафеав шеќер.

јас прво го печев само овошјето затоа што сакав јаболките и капините да бидат убаво испечени и стопени едни во други. ако користите друго, понежно овошје, како праски, кајсии, цреши, сливи… не мора претходно да се пече, веднаш наредете го тестото врз него.

ако немате свежи капини, може да се употребат и замрзнати, без да бидат претходно одмрзнати.

kobler so jabolka i kapini

овошје:

2 јаболки

околу пола кило капини

сок од пола лимон

2 лажици шеќер

во тавчето прво ставете ги јаболките исечени на парчиња, прелијте ги со сокот од лимон, па ставете ги капините и шеќерот. ставете го овошјето да се пече околу 45 минути на 200°C. потоа оставете го десетина минути да се олади.

додека овошјето се пече, направете го тестото:

¼ шоља пченкарно брашно

1 шоља сенаменско брашно

1 лажица шеќер

100 g путер, ладен и исечен на коцки

сок од пола лимон + ладна вода колку е потребно

измешајте ги брашната и шеќерот, па додајте ги коцките путер и мешајте со прсти или со блендер за тесто додека не се направат зрнца. додајте го сокот од лимон и една по една лажица ладна вода и мешајте го тестото сé додека не успеете да ги споите зрнцата во топка тесто. ставете го тестото во фрижидер додека не се подолади печеното овошје.

исукајте го тестото на дебелина од 5 – 6 mm. исечете го на ленти широки 2 – 3 cm и наредете ги лентите врз овошјето. оставете по некој процеп за да може да излегува пареата од овошјето. врз тоа посипете го крцкавиот слој од бадеми.

kobler so jabolka i kapini-4

за крцкавиот слој:

4 лажици путер, стопен

2 лажици кафеав шеќер

2 лажици брашно

½ шоља бадеми

бадемите исецкајте ги рачно или во сецко, додајте ги шеќерот, брашното и путерот и промешајте. од оваа доза излегува доволно за 2 коблера. остатокот чувајте го во фрижидер во убаво затворен сад.

посипете го тестото со крцкавите бадеми и ставете го коблерот да се пече 35 – 45 минути на 175°C. погледнувајте го од време на време, ако површината почне пред време да се заруменува, лабаво покријте го тавчето со хартија за печење.

kobler so jabolka i kapini-8

the cobblers that maja makes are so good. she even brought rhubarb from the netherlands once, to make us rhubarb cobbler.

i saw this cobbler with a tart dough, and i wanted to make it because of the thin crust of dough, and the crunchy almond topping.

i baked the fruit first, to make the apples and blackberries melt into each other. if you use more tender fruit like peaches, cherries or plums, there’s no need to prebake it.

you can use frozen unthawed blackberries if fresh are unavailable.

kobler so jabolka i kapini-11

fruit filling:

2 apples

500 g blackberries

juice from half a lemon

2 tablespoons sugar

chop the apples and put in a baking pan, pour the lemon juice over the apples. add the blackberries and the sugar. bake the fruit at 200°C around 45 minutes. then leave to cool about 10 minutes.

while the fruit is baking, make the dough:

¼ cup corn flour

1 cup all purpose flour

1 tablespoon sugar

100 g butter, cold and cubed

juice from half a lemon + cold water as needed

whisk the flours and sugar, mix in the butter with your fingers or a pastry blender until it resembles breadcrumbs. add the lemon juice and enough cold water to make a dough. leave the dough in the fridge until the baked fruit has cooled a bit.

roll the dough to 5 – 6 mm thickness. cut in strips 2 – 3 cm wide and arrange them over the fruit. leave a few gaps for the steam. sprinkle with the almond topping.

topping:

4 tablespoons butter, melted

2 tablespoons brown sugar

2 tablespoons flour

½ cup almonds, finely chopped

mix the almonds, sugar, flour and butter. makes enough for two cobblers. keep the left-over in the fridge.

sprinkle the cobbler with the almonds and bake at 175°C around 35 – 45 minutes. if the top starts to brown too quickly, cover it loosely with parchment paper.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пинџур / Pepper mezze
next post: Салата со чаден лосос / Smoked salmon salad

Leave a Reply