All posts in “торти / cakes”

Marble cake | Sitno seckano

Шарен колач / Marble cake


некако, не знам како, поминале 10 години откако го почнавме овој блог. дури не ни размисливме убаво што и како ќе правиме кога го почнавме. да се отвори блог беше лесно и еден ден во март 2009та сликавме една пита со овесни снегулки и мед, јас го напишав рецептот и блогот почна.

Marble cake | Sitno seckano

на почетокот не се грижевме многу за сликите, важно беше јадењето да е вкусно. наскоро даниел почна да ги фотографира јадењата онака како што заслужуваат, па и блогот се разубави. еден период сликавме и објавував рецепти (а и маја исто) многу често, сé што вредеше да се покаже. па дојде период кога имам многу малку време да му посветам на блогот и решив тоа да се рецепти кои ми е многу важно да останат запишани, ама не само во мојата стара тетратка, како погачата со сирење.

такво е и ова колаче. мајка ми и баба ми го имаат направено безброј пати додека бев дете. подоцна јас го употребив рецептот како основа за колач со тиква или со слатко од портокали. еве го оригиналниот рецепт, малку дотеран од моја страна затоа што ставам малку помалку шеќер, и користам кефир наместо млеко.

Marble cake | Sitno seckano

3 јајца
1¾ шоља шеќер
3 шољи брашно
1 шоља кефир (или млеко, јогурт)
1 шоља сончогледово масло
1 кесичка прашок за пециво (15 g)
1 кесичка ванилин шеќер (8 g)
⅓ шоља какао, за темниот дел

изматете ги сите состојки освен какаото. сипете половина од тестото во подмачкано тавче со димензии отприлика 17 х 30 cm.

во останатата половина додајте го какаото, изматете, па истурете ја темната смеса врз светлата. со нож или стапче промешајте само малку, да се направат шари и ставете го колачот да се пече во рерна загреана на 200°C. по 20 минути намалете ја температурата на 150°C и печете го колачот уште околу 25 минути, или додека не е целосно испечено во средината (проверете со дрвена чепкалка).

ако површината почне да загорува, а внатре сé уште не е испечен, покријте го лабаво со хартија за печење или фолија. мојов колач е прилично темен заради какаото кое го употребив.

Marble cake | Sitno seckano


Whole wheat chocolate chunk banana cake | Sitno seckano

Интегрално колаче со банани / Whole wheat banana cake

знам дека е средина на лето и има секакви други овошја, ама ние без разлика на годишното време, секогаш имаме банани дома. и од време на време, некои од нив стојат доволно за да омекнат, па ги употребувам во колачи или смути или нешто, како овие наан лепчиња.

Continue Reading…

Blackberry chocolate bundt cake | Sitno seckano

Чоколаден куглоф со капини / Blackberry chocolate bundt cake

ни беше роденден и ни помина, а не успеавме како што треба да го “прославиме”. конечно, имаме торта вредна за оваа прилика, 9-ти роденден на ситно сецкано. не е класична торта во слоеви, не сум многу по таквите, освен чоколадната која ја правам скоро за секој роденден, ама во последно време овој куглоф ѝ го зазема местото. го правев со цреши, вишни и капини и сите варијанти се вкусни, ама со вишни е некако најсвежа.

Continue Reading…

Lemon kefir streusel cake | SItno seckano

Колач со лимон / Lemon cake

не знам зошто имам некое убедување дека не сакам слатки со лимон. овие тартчиња со сок од цитрусни овошја ми се баш вкусни, а и колачов. неколку пати го направив и многу ми се допаѓа колку е мек, сочен и лимонест.

Continue Reading…

Chocolate mug cake & peach crumble | Sitno seckano

Благо во шоља / Mug cakes

не знам за вас, ама кај нас дома понекогаш е паника за благо. затоа рецепти за вакви десерти, кои се прават за неколку минути, е добро да се имаат при рака.

Continue Reading…

Easy cherry cake and creamy lemon ice cream | Sitno seckano

Колач со цреши и сладолед од лимон / Cherry cake and lemon ice cream

највкусниот сладолед кој знам да го направам е кремаст и мек и совршен како основа за додавање разни вкусови, како печени вишни или печени јаболка, анасон, свеж ѓумбир, или додатоци како чоколатца, лешници, суви сливи во црно вино… само, се прави со живи јајца.

Continue Reading…

Sour cherry cake | Sitno seckano

Колач со вишни / Sour cherry cake

ова колаче на ливчињата на мајка ми со рецепти, од едната страна исполнети со нешто напишано на машина за чукање, се вика “мрсно тесто со вишни”. не знам зошто, кога ниту тестото е мрсно ниту има многу масло. совршено колаче за овој период, кога има зрели вишни, или во било кое друго време, направено со замрзнати вишни.

Continue Reading…

Cheesecake with sauteed apples | Sitno seckano

Чизкејк со динстани јаболка / Cheesecake with sauteed apples

Sweet potato cake | Sitno seckano

Колач со сладок компир / Sweet potato cake

брзо и лесно колаче, нема ни масло ни млеко во него, а сепак е сочно и меко од слаткиот компир.

Continue Reading…

Plum cake | Sitno seckano

Колач со сливи / Plum cake

Moist chocolate cake | Sitno seckano

Едноставно чоколадно колаче / Simple chocolate cake

ова е едно од оние колачи кои лесно се прават во последен момент, кога ќе сфатите дека немате ништо благо, а гостите само што не дошле. или кога ви треба нешто чоколадно, за со кафето.

Continue Reading…

Chocolate cake | Sitno seckano

Роденденска чоколадна торта / Birthday chocolate cake

ситно сецкано наполни 7 години! и нас не ни се верува колку брзо помина ова време. изминатава година учествувавме на неколку интересни настани. направивме слатки мали тартчиња со маскарпоне и јагоди и солени со хумус за дегустацијата на “паратисима”. даниел го фотографираше, а јас зготвив кишови и мафини за еден од каталозите на “преплет”. учествувавме на првиот food talk macedonia! на матка. објавивме разновидни рецепти, од кои сакам да ги издвојам брауните со виолетов сладок компир, едноставниот колач со маскарпоне и макаронсите.

Continue Reading…