All posts in “Uncategorized”

Pears cooked in red wine | Sitno seckano

Крушки во црвено вино / Pears in red wine

овие крушки ги направив уште пред некој месец, и некако останаа ненапишани, иако се многу вкусни, особено следниот ден, ладни, директно од фрижидер.

Continue Reading…

Сладолед од лешници / Hazelnut ice cream

на барање на мартин, наместо некој чуден експериментален сладолед, како оние со ѓумбир, анасон или таан, по веганскиот, го направив овој многу лешникаст и малку чоколаден сладолед. според некого, најдобриот сладолед што сум го направила.

Continue Reading…

Вегански сладолед / Vegan ice cream

според мене, најдобар сладолед е овој со кој пораснав, ванила или чоколадо, совршена основа за додавање вкусови. ама сакав да пробам некој без млеко и јајца и еве, начекав еден топол викенд (минатиот) и го направив овој сладолед од индиски ореви, кокосово млеко, црн чај и зачини. ако сте пиеле црн чај со млеко и зачини, знаете што можете да очекувате. сладоледов има баш таков вкус.

Continue Reading…

Готвачот оди кај… / The cookbook goes to…

со помош на random.org го избравме кирев за добитник на electrolux готвачот со рецепти на пареа. честитаме, кирев, и пиши ни ја адресата за да ти го испратиме.

Поклон на пареа / Steamed giveaway

ситно сецкано по трет пат има поклон за вас, овој пат заедно со electrolux. поклонот е овој готвач полн со рецепти на пареа. јас веќе почнав да правам некои работи од него, а ќе може и некој од вас ако оставите коментар на овој пост до понеделник, 19ти јули, до 19 часот, со одговор на прашањето “кое јадење зготвено на пареа би сакале да го видите на ситно сецкано?”

со среќа!

Добитник на куварот ……….. Giveaway winner !!

Добитник на куварот на Рејчел Реј е Цвета Перусевска Јончевска. Честитки за Цвета ! Фала на сите кои не подржуваат на Фејсбук и кои учествуваа во дискусијата за омилен/а ТВ кувар /куварка! Цвета, прати ни имејл на sitnoseckano@gmail.com, со детали каде да ти ја пратиме книгата.

The winner of the Rachel Ray cookbook giveaway is Cveta Perusevska Joncevska! Congratulations to Cveta and thanks to everyone who participated!

Поклон за фановите на Ситно Сецкано на Фејсбук … Giveaway for our Facebook fans

За да ви покажеме колку многу се радуваме што имаме толку фанови и пријатели на Фејсбук, решивме да организираме уште еден поклон – кувар од Рејчел Реј ‘Еxpress Lane Meals – a 30 minute meal cookbook’. За можноста да го добиете куварот станете фан на Ситно Сецкано на Фејсбук и оставете коментар/одговор на прашањето поставено таму.

Со среќа и фала што не читате !


To show you how happy we are to have so many fans on Facebook, we decided to do another giveaway for our Facebook fans – a cookbook by Rachel Ray ‘Expres Lane Meals – a 30 minute meal cooboook’. For the chance to enter the giveaway, become a facebook fan of Sitno Seckano and leave a comment/response to the question posted there.

Good luck and thank you for reading !

Добитник на списанието … Giveaway winner

Беше супер да се видат коментарите на некои од нашите читатели ! Ви благодариме за честитките и убавите зборови.

Добитник на првиот поклон од Ситно Сецкано е коментаторот бр. 5 Тони Костов (избран преку http://www.random.org/). Тони, ти честитаме и се надеваме списанието ќе те инспирира да зготвиш нешто интересно. Пиши ни на нашата адреса: sitnoseckano@gmail.com за да ти го пратиме подарокот по пошта !
И во иднина ќе организираме слични награди за читателите на блогот.
Ви посакуваме пријатно готвење и јадење !

 

It was fantastic to see the comments of some of our readers !
And finally here is the winner of our first giveaway: Commenter No. 5 Toni Kostov (chosen via http://www.random.org/). Congratulations to Toni ! Hope you enjoy the magazine and are inspired to cook lots of delicious food.
Big thanks to everyone who commented ! We hope to have many more giveaways on the blog so keep coming back ! Thank you for reading !

Поклон / Our first giveaway

Во последно време Ситно Сецкано има сè повеќе читатели, а ние сме среќни што со вас ги делиме нашите рецепти. Блогов исто така постои скоро цела година – што многу нè радува! По овој повод организиравме доделување подарок. Џејми Оливер долго време нè инспирира и имаме неколку од неговите кувари. Сега постои и Џејми списание полно со прекрасни фотографии и неверојатни рецепти. Подарокот е една копија од изданието на списанието Џејми за февруари/март. За да учествувате, оставете коментар на овој пост и кажете ни кое ви е омилено домашно јадење. Рокот за коментари е четврток, 18 февруари, 7 часот навечер. По затворањето на коментарите, ние ќе ги внесеме во www.random.org за да добиеме победник. Во четврток вечер ќе го откриме победникот на Ситно Сецкано, а списанието ќе му го пратиме по пошта.
Со среќа и благодариме што нè читате!
Sitno Seckano has gained a lot more readers recently and we cannot be happier or more excited to share our cooking and recipes with you. This blog is also almost a year old and we wanted to celebrate that. So we’ve organized our first ever giveaway. Jaime Oliver has long been an inspiration to us and we have few of his cookbooks. And now he has a magazine with stunning photographs and amazing recipes. So we have a copy of the February/March issue of Jaime magazine for one of our readers. All you have to do to enter the giveaway is leave a comment to this post, telling us what your favorite homecooked meal is. We will then enter all the comments into www.random.org which will produce the winner. The contest will end Thursday 18th February at 7 pm. The winner will be announced later Thursday night! We will mail the magazine to the winner.
Good luck and thank you for reading!

Ситно сецкано во Време

вчера во весникот време беше објавен текст за ситно сецкано

а текстот го има и овде
фала на време и метаморфозис