Cheese quick bread | Sitno seckano

Брза и мека погача, од состојки кои најверојатно секогаш ги имате. Рецепт вреден да се има во моменти кога ви се јаде солено, а немате леб, или за ненајавени гости (дали сé уште постои такво нешто?)

Cheese quick bread | Sitno seckano

scroll down for the recipe in english

ова е еден од рецептите кои ги имам запишано во една стара тетратка пред многу години. сакам добрите рецепти од таму да ги пренесам тука, некои веќе се, ама има уште доста. кој уште чува запишано нешто на хартија?

Cheese quick bread | Sitno seckano

4 јајца

140 ml сончогледово масло

190 ml кефир (или јогурт)

300 g брашно (тип 500 или сенаменско)

1 кесичка прашок за пециво (15 g)

½ – 1 лажичка сол (може и да се изостави)*

200 – 300 g сирење

изматете ги сите состојки (освен сирењето) убаво со миксер. додајте го сирењето исечено на коцки или издробено, промешајте со лажица и истурете ја смесата во тавче со пречник од 24 cm, премачкано со масло.

* солта може да се изостави ако е сирењето солено.

можете да ја посипете погачата со интегрален сусам, ленено семе или други семиња. печете ја во рерна загреана на 200˚C околу 20-25 минути (проверете со чепкалка дали е испечена во средината).

Cheese quick bread | Sitno seckano

со овој рецепт имаме и изненадување: комплет еко восочни обвивки како подарок за еден/една наш/а читател/ка. само оставете коментар под овој пост со одговор на прашањето зошто би сакале да имате вакви обвивки, до петок (15ти февруари), или шерувајте го постов на фејсбук.

јас одамна сакав да нарачам вакви обвивки за чување храна, кои целосно ја исклучуваат потребата од пластична фолија или кеса. многу се израдував кога дознав дека се изработуваат и кај нас и нарачав неколку од EKO vosocni obvivki. ги користам за завиткување свежо овошје или зеленчук, особено ако имам половинка останато од нешто, за леб, за носење сендвич на работа или за покривање садови кои немаат капак, а неколку подарив и на пријатели и роднини.

Cheese quick bread | Sitno seckano

this recipe comes from one of my mother’s friends, and i have it written in an old notebook along with other good recipes worth having remembered. i’m working on transferring all of them here. who else keeps things handwritten in notebooks these days?

Cheese quick bread | Sitno seckano

this is a soft pillowy quick bread filled with cheese, perfect for breakfast or any time of the day, good enough to serve to guests, too.

4 eggs

140 ml sunflower oil

190 ml kefir (or yogurt)

300 g flour (i use bread flour or all-purpose)

1 sachet baking powder (15 g)

½ – 1 teaspoon salt (can be omitted)*

200 – 300 g white cheese

mix everything (except the cheese) with an electric mixer. add the cheese, cubed, stir with a spoon and pour the batter in an oiled round pan with 24 cm in diameter.

* the salt can be omitted if the cheese is salty.

sprinkle unhulled sesame seeds or flax seeds and bake for 20-25 minutes in an oven preheated at 200˚C (check for doneness with a wooden toothpick).

Cheese pogacha | Sitno seckano

we have a giveaway along this post. we are giving one set of beeswax wraps to a reader. just comment below this post telling us why you would like to have such wraps or share this post on facebook. the giveaway is open until february 15th.

i was so happy when i found out about EKO vosocni obvivki. i immediately ordered a few and gave to family and friends. i use them to wrap fruits and vegetables, especially when i am left with a half of something, for wrapping the homemade bread and to carry sandwiches to work, without the need for plastic wrap or plastic bags.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пита со виолетов сладок компир / Purple sweet potato pie
next post: Чоколадни мафини со банана / Chocolate banana muffins

18 Comments

 1. Теа

  Не е за фалење, ама пластична фолија користам премногу 🙁 Купив стаклени здели за складирање, но сепак ми останува некогаш храна во чинии, па овие восочни обвивки изгледаат и звучат совршено.

  Погачава е одлична, како и секогаш.
  Огромен поздрав 💕😊

  • одлични се за покривање чинии. и јас сé уште се маткам со кеси, некако се ствараат дома, иако пазарам во платнени торби.

 2. Alexa

  Јас сите вакви „солени колачиња“ проја ги викам и многу ги сакам 🙂
  А обвивките се прекрасни!!! Примарно е дека се еколошки, но прекрасниот дизајн им е голем + 🙂

 3. Sandra

  Super recept! I odlicen podarok! Jas se obiduvam celosno da ja isfrlam plastikata od mojata kujna, no za zal vo poveketo od receptite koi gi citam, nejzinata upotreba e prekumerna (osobeno pri mesenje na leb I negovo konzerviranje). Elem, me raduva sto imate edna vakva eko-friendly radikalna ideja kako alternativa za plastikata!

  • да, не е лесно, пластика и кеси има каде да се завртиш. ама барем за леб не е потребна. јас правам леб со маја, природен квасец, и освен што ванглата во која ги мешам состојките ми е пластична, ништо друго пластично не користам. тестото го покривам со влажна крпа, состојките се само брашно, вода и сол, брашното и солта се продаваат во хартиени пакувања. и еве сега готовиот леб го чувам во восочна обвивка.

 4. Dolgo vreme se mislev kako i od kade da gi naracam, cesto pakuvam hrana za nosenje i sakam da izbegnam kesicki, folii, salfetki i slicno.
  Koga veke komentiram da spomnam deka receptive vi se top, bash vcera pravev kolac so vishni (od receptot kolac so cresi i sladoled od limon) i go bendisaa site prisutni. dve turi otidoa za pola saat 🙂

  • ивана, ти честитаме, ти си добитник на восочните обвивки. пиши ни ја твојата адреса на меил sitnoseckano@gmail.com или на фејсбук.
   и баш ми е мило за колачот со вишни, ти благодарам на убавите зборови.

 5. Gi sakam obvivkite, budejki me sakam nepotrebno da stvaram gubre koristejki razni folii I harii za Edna upotreba.

 6. Marika

  Mirisot na pogacata mi stigna do Belgrad i mi go ispolni stanot ( ha, ha ) .Bi sakala i ovie unikatni , ekoloski i fantasticno dizajnirani obvivki da mozat da se nabavat vo mojot Bgd.Mozebi mozam da gi naracam on-line ?
  Cestitki za genijalnata ideja i kreativnost na tvorecot , pozdrav od Belgrad

 7. Bojana

  Ги сакам обвивките затоа што нема храна што не сум ја однела на работа 🙂

 8. Irena Mircovska

  Ги сакам обвивките затоа што мразам пластика и пластични кесиња ..

 9. Ана

  Големо браво и за рецептите и за дарувањето. Пред вашиот пост мислев дека кај нас не можат да се најде ваква хартија и на секое патување надвор од државата барав вакви производи. Веќе неколку години се трудам да го намалам ѓубрето што го создаваме како домакинство, покрај задолжителното рециклирање. Ме радува што сега имаме еко опција.

 10. Sneska

  Receptot e star, sum go pravela mnogupati, no
  ne sum znaela deka postojat takvi obvivki. Bi sakala da gi imam . Dokolku ne gi dobijam na podarok, ke se obidam da si gi nabavam. .Isprobajte go receptot uste vecerva,iznenadete gi najmilite so vkusen obrok. Pozdrav i ubav den na site….

 11. Olga

  Такви обвивки е одлични за покривање танери со храна во фриџидер.

 12. Blagica

  Isprobano odlicno obvivkite Taman za decki da nosat od ova prevkusno pogacice za uzinka na uciliste 😁

 13. Elena Krstevska Mihajlovikj

  Ајде сите да бидеме ЕКО со овие обвивки! 🙂

Trackbacks for this post

 1. Шарен колач / Marble cake - Sitno Seckano

Leave a Reply