во последно време на пазар сé почесто можат да се најдат вакви долгнавести патлиџани. вкусни се, иако не се многу сочни, ама баш затоа се погодни за печење. ние ги јадевме за ручек со шпагети со маслинки, капари, лута пиперка и босилок и беше убава промена од вообичаените шпагети со кечап, а следниот ден со печени модри патлиџани.

scroll down for the recipe in english

spagetti with tomatoes-7

10-тина долгнавести патлиџани

сол

бибер

оригано

шпагети

маслинки

капари

лута пиперка

свеж босилок

ако сакате: пармезан, кашкавал или сирење

spagetti with tomatoes-13

исечете ги патлиџаните на половинки по должина, наредете ги во тавче во еден слој, со исечената страна нагоре. посипете ги со сол, бибер и оригано и печете ги во загреана рерна на 200°C околу половина час.

во меѓувреме исецкајте неколку маслинки, исцедете лажица или две капари, исчистете ја лутата пиперка од семки и исецкајте ја и измијте ливчиња босилок. сварете ги шпагетите и послужете ги заедно со печените патлиџани и додатоците.

патлиџаните можат да стојат во фрижидер неколку дена.

spagetti with tomatoes-12

plum tomatoes are perfect for roasting. i made a simple lunch with them over pasta, with olives, capers, green hot pepper and fresh basil. it was a nice change from the usual pasta with homemade ketchup.

spagetti with tomatoes-15

10 plum tomatoes

salt

black pepper

dried oregano

spaghetti

olives

capers

hot green pepper

fresh basil

optional: grated parmesan cheese or white cheese

half the tomatoes lengthwise and arrange in a pan, cut side up. sprinkle with salt, black pepper and oregano and roast in a preheated oven at 200°C around 30 minutes.

while the tomatoes are roasting, chop some olives, drain some capers, slice the hot pepper and wash some fresh basil leaves. cook the spaghetti and serve with the roasted tomatoes and prepared toppings.

the tomatoes can be stored in the fridge for several days. we had them the next day with roasted white eggplant.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чоколадно колаче со тиквици / Chocolate zucchini cake
next post: Печен бел модар патлиџан / Roasted white eggplant

Leave a Reply