како предјадење, за ужинка, за грицкање, кога ќе ви дојдат гости или само онака, без посебна причина, стапчињава се супер. измешајте во тестото афион, или посипете ги со сусам, ким или сол, или со солен прелив што се тегне како гума, каков што ставаат во пекарите на переци. одлични се без ништо, ама и со нешто како хумус, сос од грав или песто од магдонос.

stapcinja-grizini-3

рецептот е од прекрасниот сајт на оља, јас само не ги премачкав стапчињата со ароматично масло. тоа е истата онаа оља од која е рецептот за пита од просо со спанаќ. нејзиниот блог е преполн со неверојатни рецепти, па посетете го и разгледајте наоколу.

stapcinja-grizini-10scroll down for the recipe in english

200 g грахам брашно + 300 g сенаменско

20 g свеж квасец

1 лажичка шеќер

1 лажичка сол

50 ml маслиново масло

околу 200 ml топла вода

1 – 2 лажици афион

ким, крупна сол, сусам

солен прелив (рецептот е подолу)

stapcinja-grizini-14

издробете го квасецот и измешајте го со малку топла вода и шеќерот. оставете го неколку минути, а потоа измешајте го со брашното, солта, маслото и останатата вода и измесете го додека не добиете мазно тесто. јас обично го месам со миксер. во една половина од тестото го измешав макот, а другата ја направив со ким и сол.

прекријте го тестото со крпа и оставете го да нарасне, околу еден час или два, или ставете го во фрижидер до следниот ден.

stapcinja-grizini-24

откако ќе нарасне, тестото со афион поделете го на стапчиња и малку усукајте ги меѓу рацете. наредете ги во тавче, врз хартија за печење и печете ги во рерна загреана на 250°C, околу 15 минути.

останатото тесто исто обликувајте го во форма на стапчиња, премачкајте ги со слатка павлака или млеко и посипете ги со ким, сусам или крупна сол.

на дел од стапчињата ставив солен прелив смучкан од 2 лажички брашно, 1 лажичка сол и 5 лажички вода. вака можеби беше малку редок, па следниот пат ќе го направам со 3 – 4 лажички вода.

stapcinja-grizini-25

breadsticks are a great appetizer with something like hummus, white bean dip or parsley pesto, or a snack, on their own. add poppy seeds to the dough or sprinkle sesame seeds, caraway seeds, coarse sea salt or salty paste.

stapcinja-grizini-26

this recipe is from olja’s delicious blog, only i didn’t brush the breadsticks with aromatic oil. have you tried olja’s recipe for millet pie with spinach? her blog is full of beautiful recipes, check it out.

stapcinja-grizini-32

200 g graham flour + 300 g all-purpose flour

20 g fresh yeast

1 teaspoon sugar

1 teaspoon salt

50 ml olive oil

about 200 ml warm water

1 – 2 tablespoons poppy seeds

caraway seeds, sesame seeds, coarse sea salt

salty paste (recipe below)

stapcinja-grizini-35

crumble the yeast into a little warm water and mix with the sugar. leave aside for a few minutes, then add the flours, salt, oil and the rest of the water. stir and knead until a smooth dough forms. i do this with an electric mixer. divide the dough in two and mix the poppy seeds in one half.

cover the dough with a tea towel and leave to rise for an hour or two. or put in the fridge overnight.

when the dough has risen, divide and shape into sticks between your hands. arrange the sticks on a parchment-lined baking sheet. bake the poppy seed ones straight away, in an oven preheated at 250°C, around 15 minutes.

brush the plain dough sticks with cream or milk and sprinkle with caraway, sesame or coarse salt.

i poured some salty paste on a few breadsticks. i made the paste from 2 teaspoons flour, 1 teaspoon salt and 5 teaspoons water. but i think it was a little too runny, next time i’ll put a little less water.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пица со праз / Leeks pizza
next post: Тарт со бри и јаболко / Brie apple tart

Leave a Reply