All posts in “јагоди”

Triple strawberry cake | Sitno seckano

Торта со јагоди / Strawberry cake

Кај нас мај е месец на неколку родендени. За еден од нив направив чоколадна торта, ама за најважниот човек, кој наполни 7 години, направив дури две вакви со јагоди и шлаг.

Continue Reading…
Strawberry Mascarpone Tart | Sitno Seckano

Тарт со маскарпоне и јагоди / Strawberry mascarpone tart

маскарпоне и јагоди се така добри заедно, и навистина ми е жал што додека јас го напишам рецептов, јагоди скоро и да нема веќе на пазар. сепак можете да го пробате тартов, маскарпоне иде добро и со сливи, а и со смокви и малини.

Continue Reading…

Тартови со маскарпоне и јагоди / Mascarpone strawberry tarts

нa нашето неодамнешно гостување на саемот за современи уметности “паратисима” во МКЦ, донесовме неколку јадења и, според одѕивот од посетителите, сите беа вкусни и ништо не остана неизедено. сепак, мислам дека десертот беше ѕвезда на вечерта, па еве го рецептот.

Continue Reading…

Мафини со јагоди / Strawberry muffins

Викендов начекав многу убави благи јагоди на пазар, едни од последните, и купив поголема количина. дел од нив употребив во овие мафини. инаку мафиниве се вкусни со било кое пролетно/летно овошје. сме ги пробале и со боровинки, вишни, капини, малини, рибизли, праски, сливи и смокви, или некое замрзнато овошје. некогаш со интегрално брашно и кафеав шеќер. секогаш меки и вкусни.

Continue Reading…

Торта со јагоди / Strawberry cake

пред некој месец ситно сецкано наполни 5 години. не дека заборавивме да го одбележиме тоа, ама некако секојдневните обврски се испречија и деновите поминуваа, а и јас ја барав совршената торта. сé додека не го најдов рецептот за оваа, лесна и свежа, со многу јагоди и шлаг.

Continue Reading…

Интегрални р’жани мафини со овошје / Whole rye fruit muffins

пред некое време си купивме соковник. не верував, ама многу добра справа е. секој ден смислуваме некоја нова комбинација од овошје и зеленчук. мојата омилена е јаболко, портокал, јагоди, морков и цвекло + некоја искршена коцка лед… нема подобро освежување.

само некако тешко ми паѓа да ја фрлам пулпата што останува од овошјето. еднаш остатокот од морковите го ставив во супа, еднаш направив колаче со пулпа од јаболко, портокал и лимон, а во овие мафини, наместо сецкани јагоди или некое друго сецкано овошје, ставив остатоци од јагодите од соковникот.

Continue Reading…

Мохито со јагоди / Strawberry mojito

можеби вас коктелите ве асоцираат на викенд или одмор, ама мене некои денови добро ми доаѓа по еден ваков коктел после работа. инспирацијата е од овде.

Continue Reading…

Галета со јагоди / Strawberry galette

син ми мартин многу сака јагоди. и свежи и во разни колачи. прво се израдува кога ме виде како ги редам врз тестото, па се разочара дека ги посипав со оцет балсамик, рече дека не сака ни да проба, ама кога излезе галетата од рерна, убаво испечена и миризлива, не можеше да одолее, проба и се воодушеви. не знам што им прави оцетот балсамик на јагодите, ама вкусот е ненадминлив.

Continue Reading…

Сладолед од јагоди и јогурт / Strawberry yogurt ice cream

наједноставниот сладолед што можете да го направите со овошје. мислам дека бев шесто или седмо одделение, кога баба ми ми го откри рецептот за овој овошно-јогуртен сладолед и од тогаш го правам секое лето со разни овошја. банани, праски, диња, цреши, вишни, круши… ама мислам дека со јагоди е највкусен.

Continue Reading…

Лиснато тесто со јагоди и крем од ванила / Puff pastries with strawberries and vanilla cream

ова е еден од оние рецепти кои кога ќе ги видам на некој блог или во готвач, морам веднаш да ги пробам. кога ги видов овие лиснати теста полнети со ванилин крем и свежи јагоди едвај чекав да дојдам дома и да ги направам. за среќа, веќе имав замрзнато лиснато тесто, кое чекаше добра идеја, а на јагодите сега им е моментот. ние обично ги јадеме само така, без никакви додатоци или готвење, ама овде така добро се стопуваат со кремот од ванила…

немам слики од процесот на правење, даниел, главниот фотограф на ситносецкано не беше тука, ама на блогот white on rice couple ќе најдете убави слики кои многу го објаснуваат правењето.

за 6 лиснати погачици:

500 gr (купечко) замрзнато лиснато тесто, одмрзнато (некогаш ќе пробам да го смесам, до тогаш купечкото е доволно добро)
1/2 kg јагоди, измиени, исчистени и исецкани на четвртинки
1 шоља ванилин крем (рецептот ќе биде подоле)
јајце за премачкување (1 белка измешана со 1 лажица вода)


за кремот од ванила:
1 шоља млеко
2 лажици нишесте
4 лажици шеќер
1 јајце
1 кесичка ванилин шеќер

помешајте ги нишестето, шеќерот и ванилиниот шеќер. додадете го јајцето и убаво измешајте, да нема грутчиња. загрејте го млекото, со мешање, да не се залепи на дното на лончето. сипете третина од жешкото млеко во мешавината со јајце и брзо промешајте, па сипете го сето тоа во останатото млеко. вратете го лончето на шпорет, на тивко и мешајте додека кремот не се згусне. кремот можете да го направите и три дена однапред, и да го чувате во фрижидер додека не ви притреба.

одмрзнатото лиснато тесто, посипано од брашно од двете страни, исукајте го на дебелина од околу 3 mm и исечете го на 6 дела со димензии отприлика 10 x 17 cm. исечете ги лентите како на сликите и наредете ги парчињата на подмачкано тавче или врз хартија за печење. ставете по 1 голема лажица (или малку повеќе) од кремот во средината на секое парче тесто, врз него ставете поприлична количина јагоди, па свиткајте ги лентите од тестото врз јагодите, една по една, наизменично, од едната и од другата страна и притиснете ги малку да се залепат. премачкајте ги погачиците со белката и печете ги во загреана рерна на 200°C околу 25-30 минути или додека тестото не е добро испечено. многу убаво мириса додека се печат.

this is one of those recipes that make me want to try it immediatelly when i see it in a blog or a cookbook. when i saw these puff pastries with freash strawberries and vanilla cream i could hardly wait to get home and make them. fortunatelly, i already had frozen puff pastry, waiting in the freezer for a good idea to be used, and the strawberries are at their peak at the moment. we usually eat the strawberries as they are, but in this recipe they melt with the cream nicely…

i don’t have photos of the making process since daniel, the chief sitnoseckano photographer, wasn’t here, but you can see the photos on white on rice couple blog, which illustrate the making process very well.

for 6 puff pastries:

500 gr (store-bought) frozen puff pastry, defrosted (some day i’ll try to make my own puff pastry, but till then the store-bought is good enough)
1/2 kg strawberries, washed, cleaned and cut in 1/4 pieces
1 cup vanilla cream (recipe follows)
egg wash (1 eggwhite mixed with 1 tablespoon water)

for the vanilla cream:
1 cup milk
2 tablespoons cornstarch
1egg
1 satchet vanilla sugar

mix cornstarch, sugar and vanilla sugar. add the egg and mix well to remove any lumps. heat the milk. pour 1/3 of the hot milk in the egg mixture and stir quickly, then pour the egg mixture into the rest of the milk. put the pot back on the stove and stir untill the mixture thickens. the cream can be made 3 days ahead and kept in the fridge.

roll the dough to 3 mm thick and cut in 6 pieces, approximately 10 x 17 cm.  cut strips as shown on the pictures and put the pieces on a buttered baking sheet or on a baking paper. put 1 tablespoon (or a little more) of the cream on every piece, put a good amount of strawberries over the cream, then bring the strips over the strawberries, one by one, alternating the sides. brush with egg wash and bake in a preheated oven at 200°C around 25-30 minutes or until the dough is done. they smell heavenly while baking.