да продолжиме со печените зеленчуци. оваа салата мајка ми често ја прави со пржени тиквици и кисело млеко и јас порано не ја сакав, повеќе ги сакав тиквиците со лукче, магдонос и оцет, ама изгледа со тек на време вкусот на човек му се менува. сега оваа салата ми е поубава.

scroll down for the recipe in english

исечете 1 тиквица на кругчиња дебели 6-8 mm. нема потреба тиквичката да се лупи, само убаво измијте ја и избришете ја. наредете ги кругчињата во тавче, прелијте ги со малку сончогледово или маслиново масло, посипете сол и бибер и печете ги во загреана рерна на 200°C околу 20 минути или додека не омекнат малку.

оставете ги кругчињата тиквица малку да се оладат и направете го преливот од јогурт. истолчете 1-2 лукчиња, измешајте ги со околу 1 шоља густ јогурт или кисело млеко или кефир (или повеќе ако сакате) и додадете сол по вкус.

префрлете пола од тиквиците во сад за салата, прелијте ги со половина од преливот, наредете ги останатите тиквици и истурете го останатиот прелив. може да посипете малку црвен пипер врз сето тоа, или свежо или суво нане.

 

ROASTED ZUCCHINI SALAD

roasted vegetables on the menu again. this time zucchini turned into a tender salad. i used to prefer the zucchini slices fried, then served with lots of garlic, parsley and balsamic vinegar. but, i guess my taste changed and now i like this salad better.

wash well and dry 1 zucchini. no need to peel. slice it into 6-8 mm thick slices. arrange on a baking sheet, drizzle with some sunflower or olive oil, sprinkle a little salt and black pepper and bake in a preheated oven at 200°C until soft, about 20 minutes.

let the zucchini to cool in the pan. crush 1-2 cloves of garlic, add about 1 cup yogurt or kefir (or more) and salt to taste and stir to mix.

place half the zucchini slices in a serving bowl, pour half of the yogurt mixture, arrange the other half of zucchini slices and pour the rest of the yogurt. you can sprinkle paprika on top or fresh or dried mint.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Печен зеленчук во тесто / Roasted vegetables in batter
next post: Домашен кечап / Homemade ketchup

Leave a Reply