All posts in “торти / cakes”

Чоколадно-портокалова торта / Chocolate-orange cake

оваа торта не е обична чоколадна торта. во неа нема ни млеко, ни јајца, ни масло, ни шеќер, а нема ни глутен бидејќи е направена со брашно од наут и овес. многу е вкусна и слатка и супер оди со резанчиња портокал.

Continue Reading…

Колаче со свежи брусници / Fresh cranberry cake

не знам дали негде во скопје можат да се најдат свежи брусници. јас ова колаче го направив кога бевме на гости кај маја и џипу во холандија, ама мислам дека ќе биде исто толку убаво и со вишни… или сливи. само ставете помалку шеќер ако се благи.

Continue Reading…

Coconut Bread ….. Колаче со кокос

Еве едно прекрасно едноставно колаче. Рецептов е од австралискиот готвач Бил Гранџер. Јас имам една од неговите книги и ми се допаѓаат неговите убави и едноставни рецепти. Лесно се прави (дали некогаш вoопшто правам тешки рецепти?) плус дома ќе ви мириса на ванила, цимет и кокос цел ден. Највкусно е топло, ама и следните неколку дена е убаво, ако воопшто потрае толку долго. Се надевам ќе ви се допадне!

Continue Reading…

Ролат со кафе / Coffee roulade

да, имаме два колача со кафе едно по друго, ама мора да се согласите дека кафето во колачи добро оди. а овој ролат не е со било какво кафе, туку со espresso barista на dolce gusto.

Continue Reading…

Тирамису ….. Tiramisu

Еве уште еден од оние рецепти кои се големи хитови во мојот репертоар, а за кои досега не сум ви кажала. Мислам дека пред неколку години, ако требаше да правам десерт за гости или за да импресионирам некого, тогаш правев или чизкејк или тирамису. Потоа додека живеев во Сиера Леоне се фокусирав исклучително на chocolate chip cookies и колаче од банани. А сега во Холандија, повторно и се вратив на чизкејк, најмногу поради тоа што рерната ми е за никаде и најдобро пече на слаби ниски температури…

Continue Reading…

Чоколадна Торта без брашно …. Flourless Chocolate Cake

Чоколадни торти мене ми се едни од омилените десерти… Посебно оние рецепти кои се разликуваат од традиционалната македонска чоколадна торта…. Еве го мојот нов омилен десерт од чоколадо. Веќе 2 пати го направив за гости/специјални прилики и резулататот беше супер. Дури ќе бев среќна и да не им се допаднеше на гостите … тогаш ќе имаше повеќе за мене !

Continue Reading…

Чоколадна торта со Гинис / Chocolate Guinness cake

знам дека е сезона на јагоди, и ние дома многу ги јадеме, најчесто свежи. ама оваа година немам ништо ново направено со јагоди, сé поради овој рецепт од лани. совршен е, и веќе три пати го направив оваа година, кремчето, јагодите, тестото… совршено одговараат заедно.

ама затоа имам нов рецепт за чоколадна торта, и тоа не било каква, туку со темно пиво гинис.

Continue Reading…

Колаче со мармалад / Jam cake

ова е едно колаче кое многу брзо и лесно се прави, совршено ако ви дојдат ненајавени гости или итно ви се јаде нешто благо, а освен тоа можете да го правите со различни мармалади и слатка, па така секогаш ќе има различен вкус.

Continue Reading…

Црно-бели Чизкејк Kоцки …. Black & White Cheesecake Bites

scroll down for the recipe in English

Cheesecake е мојот омилен десерт. Импресивно изгледа кога ќе им го дадете на гости, а многу лесно се прави. Овој рецепт го правам со години и го знам на памет. Ама после толку многу бели чизкејкс решив да експериментирам со чоколадо. Ако сакате да се покажете во кујната – еве ви го совршениот рецепт за тоа. Нема да се разочарате.

за подлогата:
200 гр. мелени бисквити (или ако сте во Америка graham crackers, или на други места digestive cookies)
5 лажици стопен путер

за филот:
400 гр. крем сир (АBC, Дукат или некој сличен)
1 павлака (250 мл.)
1 чаша хопла (користете ја чашката од павлаката за мерење)
1 чаша бел шеќер (мерејќи со чашката од павлаката)
3 јајца
3 лажици брашно

+ за чоколадниот дел:
3 полни лажици какао
2 лажици шеќер

 

Во посуда, измешајте ги мелените бисквити со стопениот путер, и притиснете ги на дното од тавче од 22 сантиметри (ако имате тавче од 24 цм, ќе ви треба малку повеќе бисквити и стопен путер, ама ќе имате доволно фил со овој рецепт). Силно притистнете ја мешавината од бисквити за да се направи рамна подлога. Печете ја подлогата 10 мин во загреана рерна на 200 Ц степени. Извадете ја од рерна и оставете ја да се олади. Треба да биде само малку заруменета.

Во меѓувреме, ставете го кремсирот во посуда и почнете да го матите со миксер. На него додадете ја павлаката, хоплата, шеќерот, јајцата и на крај брашното. (ако почнете со матење на кремсирот, филот ќе ви биде мазен и убав, инаку може да останат грутки кремсир неизматени).

Истурете пола од филот во тавчето врз оладената подлога. На останатиот дел од филот додадете го какаото и дополнителниот шеќер и изматете пак. Истурете го чоколадниот фил врз белиот. Јас се обидов да направам поубави шари ама не ми успеа баш.

Печете го чизкејк-ов во загрена рерна на 180 степени околу саат време и потоа обавезно оладете ја во фрижидер барем 6 саата, ама најдобро преку ноќ. Потоа исечете ја или како традиционална торта или во помали коцкасти парчиња како што направив јас. Уживајте !

I’ve been making my standard recipe for cheesecake for years now and it is still my favorite dessert ever. I think cheesecake is so impressive and so delicious, but at the same time so easy to make. I recently experimented with adding a chocolate layer to my regular cheesecake and the results were stunning ! This one here will blow you away, I promise !
for the crust:
1 & 1/2 cup crushed graham crackers or digestive biscuits or dry tea biscuits
5 Tbsp. melted butter
for the cake layer:
400 gr. cream cheese (14 oz.)
1 cup cream
1 cup sour cream
1 cup white sugar
3 eggs
3 Tbsp. flour
for the chocolate layer:
3 Tbsp. unsweetened cocoa (or just use 3-4 Tbsp. sweetened cocoa and omit the sugar below)
2 Tbsp. sugar
Crush the crackers or biscuits, mix with the melted butter and press firmly in the bottom of a 9 inch springform pan. Bake in a preheated oven at 200 C degrees (400 F degrees) for 10 min. until very slightly golden on top. Remove from oven and cool.
In the meantime, start mixing the cream cheese in a bowl with a mixer and add the remaining ingredients one by one, starting with the cream and sour cream, eggs and sugar and finally flour. Pour half of this mixture on the cooled crust then add the cocoa and sugar to the remaining and mix again. Pour the chocolate layer on top. Bake in a preheated oven at 180 C degrees (350 F degrees) for about an hour. Cool and then chill in the fridge for at least 6 hours or ideally overnight. You can cut the cheesecake in traditional cake slices, or you can cut it in smaller squares like I did, to get cheesecake bites. You won’t be disappointed ! Enjoy !

Торта-срце / Heart-cake

 scroll down for the recipe in english

јас обично не правам вакви комплицирани торти. најмногу ги сакам рецептите кајшто сите состојки се матат одаднаш и се ставаат да се печат. ама кога ја видов оваа торта, ми се виде како предизвик да ја направам. убаво е објаснето како да се направи, и не е претерано комплицирано, ама сепак треба вештина. следниот пат ќе знам на кои работи да обрнам внимание за срцето да излезе посрцесто.

за белото тесто:
2 3/4 шоља сенаменско брашно
1/2 кесиче прашок за пециво
1 лажиче сода бикарбона
1 маргарин, на собна температура (во рецептот е путер, ама мислам дека замената со маргарин не го менува вкусот)
1 1/2 шоља шеќер
4 јајца
1 шоља млеко
1 кесичка ванилин шеќер

изматете ги прво маргаринот и шеќерот со миксер. додадете ги јајцата, па потоа сувите состојки (брашното, прашокот за пециво, содата и ванилиниот шеќер) на 2 пати, наизменично со млекото. јас ова го печев на два пати во округло тавче со пречник од 22 cm, околу 30 минути на 180°C. оставете ги двата слоја тесто да се оладат, а потоа израмнете ги (нешто што јас не го направив баш).

за црвеното тесто:
3 1/3 шоља сенаменско брашно
3/4 маргарин, на собна температура
2 шољи шеќер
3 јајца
1 кесичка црвена боја за храна
1 лажица какао
1 кесичка ванилин шеќер
1 шоља павлака
1/2 шоља јогурт
1 1/2 лажиче сода бикарбона
1 1/2 лажиче јаболков оцет

изматете ги маргаринот и шеќерот, па додадете ги јајцата. измешајте ги црвената боја, какаото и ванилата, па додајте ги во смесата. потоа додавајте го брашното на 2-3 пати, наизменично со павлаката и јогуртот. измешајте го содата и оцетот и додајте ги на смесата. ова тесто не е важно во какво тавче ќе го печете. јас го печев во тавче со пречник од 28 cm, околу 35 минути на 180°C. само излезе премногу тесто, можете да направите само пола доза. за срцето внатре и срцето врз тортата јас издробив 1/3 од испеченото црвено тесто и го измешав со 3 лажици од филот.

за филот:
1/2 путер, на собна температура
1 шоља шеќер во прав
300 gr кремсир (како дукатела)
250 ml слатка павлака

изматете ги путерот и шеќерот, додајте го кремсирот, па после и слатката павлака, која прво сте ја изматиле сама.

како да ја склопите тортата:
овде ќе најдете добри слики од процедурата.
во тестото кое ќе биде долу издлабете конус во средината. во горното тесто исто издлабете конус во средината, со ист пречник како на долното тесто, со тоа што треба да оставите помал конус во средината.

во вдлабнатината натапкајте од црвеното тесто помешано со фил. веројатно не треба многу да се притиска, јас изгледа претерав. намачкајте го долното тесто со фил, ама само белиот дел, превртете го горното тесто и ставете го врз долното и премачкајте ја целата торта со филот.

исечете срце од мрсна или обична хартија. ставете го шаблонот врз тортата, пополнете го со црвени мрвици, па полека тргнете ја хартијата.

оставете ја тортата барем половина час во фрижидер пред да ја сечете.

i usually don’t make cakes like this, i like one bowl recipes, where you put everything in a bowl at once, mix and bake. but when i saw this cake, i thought i’d like to make it. it’s not very complicated but it does require some skills. so the next time i’ll know how to make the heart look more heartly.

for the white cake:
2 3/4 cups all-purpose flour
1 1/2 teaspoon baking powder
1 teaspoon baking soda
1 cup margarine, softened
1 1/5 cups sugar
4 eggs
1 cup milk
1 sachet vanilla sugar

in a large bowl, on the medium speed of an electric mixer, cream the margarine until smooth. add the sugar gradually and beat until fluffy. add the eggs, beating well. add the dry ingredients in 3 parts, alternating with the milk. carefully spoon the batter into cake pan. bake for 25 to 30 minutes at 180°C, or until a cake tester inserted into the center of the cake comes out clean. i baked the dough in two 22cm round pans.

for the red cake:
3 1/3 cups all-purpose flour
3/4 cup margarine, softened
2 cups sugar
3 eggs
1 sachet red food coloring
1 tablespoons cocoa
1 sachet vanilla sugar
1 cup sour cream
1/2 cup yoghurt
1 1/2 teaspoons apple cider vinegar
1 1/2 teaspoons baking soda

in a large bowl, on the medium speed of an electric mixer, cream the margarine and sugar until very light and fluffy. add the eggs, beating well.
in a small bowl, whisk together the red food coloring, cocoa, and vanilla. add to the batter and beat well. add the sour cream and the yoghurt to the batter in three parts, alternating with the flour.
in a small bowl, stir together the cider vinegar and baking soda. add to the batter and mix well. bake for 35 minutes at 180°C in whatever shape and size pan you want. i baked it in a 28 cm pan and i used just 1/3 of this cake, crumbled and mixed with 3 tablespoons of the frosting.

frosting:
1/2 cup butter, softened
1 cup confectioners’ sugar
300 gr cream cheese
250 ml double cream, whisked

place the butter in a large mixing bowl. add the sugar and then the cream cheese and cream. beat until smooth and creamy.

to assemble the cake:
carve out a cone shape in the cakes, but leave a smaller cone in one of them (the upper one). fill in the cakes with the red cake. add some frosting the edge of the bottom cake. take the upper cake and flip it over. then place it on the bottom cake. add some more frosting and do a rough crumb coat over the whole cake. for the crumb heart on the top: cut a heart shape out of wax paper, place the stencil on top of the cake, fill it with red cake crumbs and carefully lift the paper.
put the cake in the fridge at least half an hour before you cut it.

Чоколадна торта / Chocolate cake

ова е најдобрата чоколадна торта што некогаш сум ја пробала. мајка ми го има доведено рецептот до совршенство.

фил:
200 ml вода
200 g шеќер
100 g какао
250 g путер, омекнат
250 g шеќер во прав
8 жолчки

тесто:
8 белки
200 g шеќер, или малку помалку
4 лажици презла
3 лажици брашно

прво направете го чоколадото: во мало тенџерче измешајте ги 200та грама шеќер и какаото од филот, ставете ги на шпорет на средно и постепено, со мешање додадете ја водата, па мешајте сето тоа малку да се згусне и шеќерот да се растопи. тргнете го на страна да се олади.

за филот: изматете го путерот со шеќерот во прав, додадете ги жолчките, изматете, па додадете го и чоколадото, оладено.

за тестото: измешајте ги сите состојки за тестото и додадете им 4 лажици од филот. тестото се пече во најголемиот плех од шпоретот, подмачкан со зејтин и побрашнет, или на хартија за печење, која не е лошо дополнително малку да ја намачкате со зејтин. на почетокот се пече на 200°C, 20тина минути, а потоа на 160° уште 5-10 минути, зависи од шпоретот, проверете од време на време.

кога тестото ќе се подолади исечете го на 3 ленти, по должина или по ширина, во зависност дали сакате потесна подолга или поширока пократка торта. првото тесто намачкајте го со фил, а добро е ова да го правите на тањирот на кој ќе ја послужите, врз него ставете го второто тесто, намачкајте го со фил, па третото и сега премачкајте ја целата торта со филот, и од горе и од страните.

можете да ја оставите тортата така, само премачкана со фил од сите страни, а можете и да ја украсите вака како што ја украсив јас за два родендена.


првата ја посипав со плави мрвици (море) и истолчени бисквити (песок) и ја наредив со чоколадни школки атлантис, а втората ја посипав со зелени мрвици (трева) и на неа наредив пајаци и црви од желе и чоколадо (имам модли во форма на пајак и црв и некои слични ствари).

 

Колаче со свежо овошје / Fresh fruit cake

 

еве едно лесно колаче со овошје. рецептот го начекав на design sponge, а е од една дизајнерка на текстил и илустраторка чија работа ми се допаѓа, лена корвин.

колачево ептен лесно се прави, а може да се стави и друго овошје, како јаболки, сливи, боровинки, што ќе ви се најде при рака. јас имав праски и капини.

1/4 путер
рендана кора од еден лимон
1 шоља брашно
2 јајца
3/4 шоља шеќер
1 лажица кафеав шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
1 кесичка прашок за пециво
2 шољи сецкано овошје
1/4 лажичка цимет

изматете ги путерот и шеќерот, додадете ги кората од лимон, јајцата и ванилата, па брашното и прашокот за пециво. јас сите работи ги мешав со 2 вилушки. сипете го тестото во подмачкано тавче со пречник од околу 20 cm, наредете го овошјето врз тестото и посипете го овошјето со кафеавиот шеќер и циметот. печете го колачето на 180°C околу пола саат или додека тестото не се испече.
this is an easy fresh fruit cake i found on design sponge. it’s from  lena corwin, a textile designer and illustrator, whose work i admire.it’a a very easy cake to make and you can use different fruits, like peaches, nectarines, plums, and berries. i used peaches and blackberries.1/4 cup (1/2 stick) butter
grated zest of one lemon
1 cup flour
2 eggs
3/4 cup sugar
1 tablespoon brown sugar
1 teaspoon vanilla
1 1/2 teaspoon baking powder
2 cups diced fruit
1/4 teaspoon cinnamon

cream the butter and the sugar (i do this by hand using two forks). add the grated lemon zest. add the eggs, and vanilla, stirring each to combine. then add the flour and baking powder. pour the batter into a greased 8″ pan. top with the fruit. combine the brown sugar and cinnamon, and sprinkle the mixture on top of the fruit. bake for 30 minutes 180°C, or until the top is browned.